Diyet Yaparken Makarna Tüketilebilir mi?

Aslında masum bir yiyecek olan makarna bol soslu ve yağlı olarak hazırlandığı için ve yanında ekmek gibi başka gıdalarla tüketildiği için kilo aldıran bir yiyecek olarak bilinmektedir. Makarna içerdiği karbonhidrat ile kilo aldırabilecek bir yiyecek olarak düşünülse de içerdiği karbonhidrat genellikle depolanmak yerine vücut tarafından harcanmak üzere kullanılmaktadır. Sade suda haşlanarak pişirildiği için ekstra kalori yüklenmeyen bir gıda olan makarna sade olarak ya da yoğurtla tüketildiğinde diyet listelerinde rahatlıkla yer alabilmektedir. Ketçap mayonez gibi soslarla zenginleştirilecek makarna bütün masumiyetini kaybetmekte ve kilo aldırmaktadır. Ayrıca ekmekle beraber tüketilen makarna da yağ olarak vücutta depolanmaktadır.

diyet-yaparken-makarna-tuketilebilir-mi

Diyet Yaparken Makarna Ne Zaman Tüketilmeli?

Diyet programlarının özelliği genellikle az ve sık yemek yemek üzerine kurulduğu için aç kalmadan zayıflamayı mümkün hale getirmektedir. Dolu bir tabak yerine daha küçük bir porsiyon olarak hatırlayacağınız sade ya da yoğurtlu bir makarnayı öğlen öğününde tüketmeniz hem gün içerisindeki enerji ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak hem de gün içerisinde içerdiği kaloriler daha kolay harcanacağı için kilo olarak vücuda yerleşmesi zorlaşacaktır. Her şeyin fazlası zarar olduğu için makarnayı da suda haşlanıyor ve ekstra kalori içermiyor diye abartılı porsiyonlar halinde tüketmek istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı imkansız hale getirebilir. Tek başına oldukça masum bir gıda olan makarna küçük porsiyonlar halinde öğlen öğünlerinde haftada üç ya da dört kez kullanılabilir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyet Yaparken Makarna Tüketilebilir mi? için yorumda bulun

    Diyet Yaparken Makarna Tüketilebilir mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Yaparken Makarna Tüketilebilir mi? için ilk yorumu yapabilirsin.