D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Etkiler Mi? D Vitamini Zayıflatır Mı?

Kilo verme sürecinde vücudu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Özellikle vitaminlerin zayıflama ve yağ yakımı konusundaki etkisi son yıllarda ünlü araştırma merkezlerinin yaptığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Birçok deney grubu üzerinde yapılan çeşitli testlerde vitamin grupları içerisinde özellikle D vitamininin yağ yakımına büyük oranda etki ettiği tespit edilmiştir.

D Vitamini ile Yağ Yakılabilir mi?

D vitamininin obezite üzerinde pek çok açıdan önemli faydaları bulunmaktadır. Birkaç sene önce Minnesota Üniversitesi’nde günlük alınan kalorinin azaltılmasının hormonları ne şekilde etkilediği araştırılırken, birkaç küçük bulgu sonucunda D vitamininin kilo verme üzerindeki etkileri de incelenmeye başlanmıştır. D vitamini üzerinde yapılan testlerde, günlük D vitamini alan kişiler ile günlük D vitamini ihtiyacını karşılamayan ve az miktarda D vitamini tüketen kişiler arasında kilo verme açısından büyük ayrıcalıklar olduğu fark edilmiştir. Hatta günlük D vitamini ihtiyacını karşılamayan kişilere çok az miktarda D vitamini verildiğinde, günlük verdikleri kiloların daha da arttığı görülmüştür. Bu deneylerde, D vitaminin insan vücudunda yağlarla savaşan önemli faktörlerden birisi olduğunu kanıtlamıştır.

D Vitamini ile İlgili Diğer Araştırmalar

Kaliforniya Üniversitesi’nin Biyokimya bölümünün başında bulunan Profesör Doktor Anthony Norman, D vitamini üzerinde farklı birçok deney gerçekleştirerek, D vitaminin yağ yakıcı etkileri konusunda gerçek ve iddialı sonuçlara ulaşmıştır. Ayrıca yine bilimsel araştırmaları ile ünlü Kanada’nın Laval Üniversitesi’nin yaptığı testler, her gün bol miktarda D vitamini tüketenlerin bel bölgelerinde yağlanma konusunda daha az sorun yaşadıklarını ispat etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar, neredeyse 3 kişiden birisinde D vitamini eksikliği olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye’de ise bu oranlar yaz mevsimlerinde %25’lerde seyrederken, kış mevsiminde ise %60’a kadar çıkmaktadır.

Vücut İçin Bolca D Vitamini

Hakkında yapılan bu kadar çok araştırmadan sonra D vitamininin vücut için önemi artık her türlü bilim adamı ve sağlık kuruluşu tarafından kabul edilmektedir. D vitamini vücutta sadece yağ yakıcı etkisi ile değil, kalbe, pankreasa, kaslara, bağışıklık sistemine ve daha pek çok farklı organa olan faydaları ile de vücut için önemli ihtiyaçların başında gelmektedir.

 

D Vitaminin Genel Faydaları

D vitamininin kalp hastalıklarıyla savaşmada, yüksek tansiyonu düşürmede, diyabeti önlemede, hafıza kayıplarını iyileştirmede, prostat kanseri gibi kanser türlerinde destekleyici tedavide ve daha birçok alanda önemli faydaları bulunmaktadır. Hatta grip gibi mevsimsel hastalıklarda bile D vitamininin etkileri azımsanamayacak ölçüde olmaktadır. Ancak D vitaminin özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilmesinin sebebi; karın bölgesinde yer alan yağları eritici özelliğinden ileri gelmektedir.

D Vitamini ve Kilo d-vitamini-zayiflatiyorVerme İlişkisi

Günlük yeterli D vitamini alan vücutta acıkmaya neden olan leptinin daha az salgılanması sağlanarak, kişilerin daha az yemek yemesine ve daha geç acıkmasına imkan verilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; sabah kahvaltılarında D vitamini ağırlıklı besinlerle beslenen kişilerin gün içerisinde daha uzun süre tok kalabildikleri ve diğer günlere nazaran çok daha az yemek yedikleri tespit edilmiştir. Bu da D vitamininin iştah üzerindeki olumlu etkisini kanıtlar niteliktedir. Günlük alınan yeterli D vitamini, sürekli açlık hissine ve çok yemeye neden olan, diyet yapanların korkulu rüyası insülin direncini de etkilemekte ve bu problemin önüne geçebilmektedir. Vücut içerisinde yeterli miktarda D vitamini olduğunda, yağ depoları da çalışmalarını yavaşlatmakta ve vücutta daha az yağ stoklamaya başlamaktadır. D vitamini vücudun genelinde yağ yakımını sağlamaktadır ancak en çok da karın ve bel bölgesinden incelmeyi mümkün kılmaktadır. Kalsiyum ile uyumlu bir ikili olan D vitamini, göbek ve bel çevresinde yağlanmaya sebebiyet veren stres hormonlarını yani kortizolu azaltmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Etkiler Mi? D Vitamini Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Etkiler Mi? D Vitamini Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Etkiler Mi? D Vitamini Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.