Diyet Yaparken Tatlı Krizlerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Diyet yaparken her şey yolunda giderken birden içinizden karşı konulmaz bir ses tatlı yemenizi söyler. O an diyette olduğunuzun, vermeniz gereken kiloların hatta günlerdir hiç aksatmadan uyduğunuz diyetin boşa gidecek olması da umurunuzda bile olmaz. Hemen en şerbetlisinden bir tatlı yerken buluverirsiniz kendinizi.

Tatlı Krizlerinin Olumsuz Etkileri

Tatlı krizi olarak tabir edilen, diyet yapanları en çok zorlayan faktörlerden birisidir bu anlatılan durum.

 • Tatlı krizi sadece o an alınan fazla kaloriler ile kalmayıp kişiyi diyeti bozduğu için derin bir pişmanlığa sürüklemektedir. Bunun neticesinde aldığı fazla kalorileri telefi etmek için kişi tamamen kendini açlığa mahkûm eder ve güçsüz düşer, diyetine devam edemez.
 • Diğer bir etkisi ise kişinin nasıl olsa diyet bozuldu düşüncesine kapılıp tamamen diyeti terketmesine sebep olur. Sonrasında dilediği gibi yiyip tamamen diyetten uzaklaşır ve verdiği kiloları da almasıyla sonuçlanır.

İşte bu gibi nedenlerle diyetlerin yarıda bırakılmayıp, başarılı bir şekilde sürdürülmesi için tatlı krizlerinin mutlaka önlenmesi gereklidir.

Tatlı Krizlerini Önleme Yolları

 • Öğünler kesinlikle atlanılmamalı, 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde az az ve sık sık beslenilmelidir.
 • Öğünlerin içeriği karbonhidrat, protein ve yağ bakımından yeterli ve dengeli olmalıdır.
 • Beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar yerine tam tahıllı ekmekler ve glisemik indeksi düşük karbonhidrat çeşitleri tercih edilmelidir.
 • Posa alımı artırılmalıdır, mide boşalma süresi geciktirilmelidir.
 • Kan şekerini dengelediği için gün içerisinde sulara, çaylara, süte veya yoğurda tarçın katılmalıdır.
 • Ara öğünlerde kuru meyve ve yoğurt tüketilmelidir.
 • Tatlı krizi geldi ise bu durumu hamur veya sütlü tatlılar yerine kuru incir, kuru kayısı, hurma veya 1 kaşık pekmez yiyerek atlatmaya çalışılmalıdır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Begüm dedi ki:

  Tüm diyetlerim tatlı krizleri nedeni ile sonlanıyor. Önerilerinizi deneyeceğim. Bu sorunu aşabilirsem olay bitecek.