Evde Kilo Vermenin Yolları

Birçok kişi kilo vermek için doktorlara ya da spor salonlarına gitmek yerine evde uygulanacak yöntemleri denerler. Aslında en zahmetsizi ve masrafsızı da budur ama sağlığı göz ardı etmek son derece yanlıştır. En az bir kez mutlaka kan değerlerine, genel sağlık durumunuza baktırmalısınız. Yanlış uygulana diyetler, az yemek yemek, susuz kalmak geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.
Evde kilo vermenin yolları kadınlar için bilhassa önem taşıyor. Ev hanımlarının evde kendi çabalarıyla kilo vermeye çalışmaları yıllardır süregelen bir olay. Bunun için evde tüketilen her yiyeceğin, her hareketin büyük önemi vardır. Evde kilo vermenin kolay yolu, ev içinde yapılan hareketlerden geçiyor. Evde televizyon izlerken bile hareket edebilme şansına sahipsiniz. Masa başı çalışan kişilerden kat kat şanslısınız. Evde temizlik yaparken, yemek yaparken her zaman enerji harcarsınız. Ancak elbette bir taraftan da beslenmeye dikkat etmek gerekir. Evde hızlı kilo vermenin yolları ise beslenmeye yapılacak bitkisel desteklerdir. Bunun için hayatınıza en başta yeşil çayı sokmalısınız.

Yapılan egzersizler, sağlıklı beslenmeler, bitkisel takviyeler evde hızlı kilo vermenin yollarından bazılarıdır. Bu durumda sadece zayıflama odaklanmamalı ve sağlığınızı korumaya da almalısınız. Sağlıklı zayıflamak, hayatınız boyu sizi etkileyecek bir durumdur. Bağışıklık sisteminin bir kez çökmesi birçok hastalığı beraberinde getirir. Bunun için vücut için gerekli her şeyi almalısınız. Tek tip beslenmelerden uzak durmalısınız.


Evde Kilo Vermek İçin Neler Tüketilmeli?

Evde kilo vermenin yolları kadınlar için daha uygulanabilir bir durumdur. Evin yemek listesi kadınlardan sorulduğu için yemekleri diyete uygun hazırlayabilirsiniz. Sabah kahvaltısını kesinlikle atlamalı ve en geç 10’da bitirmiş olmalısınız. Kahvaltıda mutlaka yumurta, zeytin, peynir, yeşillik, kavrulmamış kuruyemiş tüketmelisiniz. Bir çay bardağı kadar çiğ badem, fındık ve ceviz tüketmek ekmek tüketmeden doymanızı sağlar. İki yumurta da eklenen bir kahvaltı metabolizmayı koşu yapmışçasına hızlandırır. Ardından içilen şekersiz Türk kahvesi de metabolizmaya destek verir.
Saat 10 civarında bu şekilde yapılan bir kahvaltıdan sonra akşam 5-6 civarına kadar açlık hissetmemeniz gerekir. Yanlış bir şey yemediyseniz acıkmayacaksınızdır. Akşam yemeğinizi 5-6 gibi yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde yine ekmek tüketmeden, pirinçten uzak, sağlıklı yemekler tüketmelisiniz. Balık, sebze yemeği, tavuk ve kırmızı et, çorbalar yenebilir. Evde sağlıklı kilo vermenin yolları tüm bunların bir araya gelmesinden oluşur. Ayrıca yağ yağmak için yağ tüketmek gerektiğiniz aklınızdan çıkarmayın. Yemeklerinize zeytinyağı ve tereyağı tüketebilirsiniz. Ayrıca balık yağını takviye olarak alabilirseniz oldukça sağlıklı kilo verirsiniz.


Evde Kilo Verirken Egzersizin Önemi

Evde kilo vermenin yolları videolar biçiminde hazırlanan egzersizlerden de geçer. Evde internetten bulabileceğiniz egzersiz videolarını uygulayabilirsiniz. Televizyondan günlük plates programı da uygulayabilirsiniz. Egzersiz olmadan hızlı ya da sağlıklı kilo vermek imkânsızdır. Egzersiz olmadan vücut sarkar ve incelme görülmez. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Serap Güler dedi ki:

  Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum demekten vazgeçin. Bir kadın isterse her şeyi başarır. Annem hasta olduğu için dışarı çıkamıyorum pek ama bunu bahane etmedim. Evde zayıflama yolları araştırdım ve düzenli uygulamaya başladım. Çok da iyi yaptım. 22 kilo verdim ve resmen 1 damacanayı boşa taşımayı bıraktım. Lütfen kendiniz için bahaneleri bir kenara bırakın.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Harikasınız Serap hanım 🙂 Hikayenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  • Demet Özdemir dedi ki:

   Çok haklısınız. Kadınlar için zayıflama hormonal olarak daha zor ama biz istedikten sonra yapamayacağımız herhangi bir şey yok. Ben de kilo veremiyorum diye ağlıyordum etrafta. Bir gün kuzenimin düğününde beni fark etmeden hakkımda konuştuklarını duydum. 3 kilo vermiş yine alır o. Boğazına sahip çıkamaz ki diye başlayıp duymak istemeyeceğim bir sürü sözle devam etti. Kendimi tuvalete nasıl attığımı şaşırdım. O kadar çok ağladım ki anlatamam. Sonra eve gittim, ne bulduysam yedim ve bir sonraki gün fena bir diyete başladım. 92 kilo ile başladığım diyeti 52 kilo ile bitirdim. Şu an 36 beden giyiyorum ve biliyorum ki herkese cevap verdim.