Diyet Yaparken Pirinç Yenir mi? Pirinç Kaç Kalori?

“Pirinç kilo aldırır mı?” “Diyette pirinç yenir mi?”, “Bulgur mu pirinç mi kilo aldırır?” gibi sorular zayıflamak ya da formunu korumak isteyenler tarafından sıklıkla soruluyor. Hadi, birlikte cevaplarına bakalım.

Pek çok ülkenin temel gıdaları arasında yer alan pirinç, ülkemizde de sıklıkla tüketilir. Ancak dünyada özellikle son yıllarda genellikle daha çok esmer pirinç tüketilirken ülkemizde popüler olan beyaz pirinçtir. Aslında esmer ve beyaz pirinç aynı tahıl ürünüdür. Ancak esmer pirinç işlenmemiş haldedir. Beyaz pirinçte ise başta rüşeym olmak üzere besleyici kısımlar mevcut değildir. Kalan beyaz pirinç ise bolca kalori içeren ve besleyiciliği ise oldukça düşük olan bir besindir.

Pirinç Kilo Aldırır mı?

Yapılan araştırmalar beslenme programına esmer pirinç ekleyenlerin iştahlarındaki azalmayı ortaya koymuştur. Bu sayede kalori alımı azalmakta ve kişiler daha kolay kilo vermekte ya da kilolarını korumaktadırlar. Ancak söz konusu beyaz pirinç olduğunda yanı şeyi söylemek mümkün değildir.

  • Brigham and Women’s Hospital ve Harvard Medical School tarafından yapılan araştırma beyaz pirincin kilo alımıyla doğrudan bağlantılı olduğunu ispatlamıştır. Bu nedenle pirincin temel besin olarak kullanıldığı ülkelerde obezite riskinin daha fazla olduğu da görüntülenmiştir.
  • Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerinizi ne kadar hızlı yükselttiğini ifade eden bir değerdir. Kan şekerinin hızlı yükselmesi ise yine aynı şekilde hızla düşmesine neden olur. Bu nedenle yüksek Gİ değerine sahip gıdaları tükettikten sonra kendinizi mutlu ve enerjik hissedersiniz. Ancak süreç kısa sürede tersine döner ve açlık ya da tatlı krizleri kendisini gösterir. Beyaz pirinç de glisemik indeksi yüksek besinlerden birisidir. Pirinç çeşitlerinin glisemik indeksi ise 40-110 arasında değişiklik gösterir. Yani, oldukça düşük Gİ’e sahip seçenekleri de mevcuttur.
  • Beyaz pirinç insülin seviyesini etkileyerek vücudunuzun daha fazla yağ tutmasına da neden olabilir.

Pirinç Kalorisi ve Besin Değerleri

Pirincin kalorisi, çeşidine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle eğer diyet programınıza pirinç eklemek istiyorsanız pirinç çeşitlerinin kalorisini bilmeniz oldukça önemlidir.

Kahverengi pirincin kalorisi 200 gramlık bir fincan için yaklaşık 220 kcal’a eş değerdir. İçeriğinde yaklaşık 5 gram protein, 2 gram yağ, 45 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratın 4 gramı liflerden alınır ve mineraller açısından da oldukça zengindir.

Beyaz pirincin kalorisi ise 260 kcal civarındadır. Protein miktarı 4,5 gramken 1 gram yağ içerir. 65 gramlık karbonhidratın yalnızca 1 gramı liften gelir. Vitamin ve mineral açısından da zengin olduğunu söylemek mümkün değildir.

Esmer ve beyaz pirincin kalorisine baktığımızda, diyet yaparken esmer pirinç tüketmenin çok daha mantıklı olduğunu görebilirsiniz.

Diyette Pirinç Nasıl Tüketilmeli?

Diyet yaparken pirinç tüketmek istiyorsanız bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Tercihinizi mümkün oldukça esmer ya da basmati pirinç gibi glisemik indeksi düşük seçeneklerden yana kullanmalısınız. Beyaz pirinç tüketecekseniz haftada 1-2 kereyi geçmemesine özen göstermelisiniz.

Her besinde olduğu gibi pirinç tüketiminde de porsiyon kontrolü son derece önemlidir. Bu konuda oldukça ilginç bir araştırma mevcut. Katılımcıların öncesinde haberdar olmadığı çalışmada bir yemek esnasında bazı katılımcılara otomatik olarak dolan tabaklarda servis yapılmıştır. Katılımcılar, bunun farkına varmadan neredeyse diğerlerinin 2 katı kadar yemek yemiştir. İşi ilginç kılan ise; kendilerinin diğerlerinden daha fazla yediklerini hissetmemeleri ve ekstra tokluk yaşamamalarıdır. Bu araştırmadan da yola çıkarak mümkün oldukça küçük tabaklar kullanmanızın porsiyon kontrolünde faydalı olabileceğini unutmamalısınız.

Pirinç Diyette Kilo Vermeyi Engeller mi?

Diyette pirinç yemenin zayıflamanızı engelleyeceği gibi kesin yargılar yoktur. Ancak kilo vermenizi yavaşlatmaması için dikkat etmeniz gerektiği kesindir.

Tüketeceğiniz miktarı belirlerken beslenme programınızı göz önünde bulundurmanız ve yalnızca kalori alımınızı değil besin makrolarını da hesaplamanız faydalıdır. Ancak ortalama olarak pişmemiş hali 1 kahve fincanından fazla tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Pirinci pişirirken kullandığınız yöntem de son derece önemlidir. Bol tereyağı kullanarak yapacağınız pirinç pilavının kalorisi oldukça yüksektir. Bu nedenle az yağla klasik yöntemi uygulayabilir ya da doğrudan lapa şeklinde tüketebilirsiniz. Özellikle basmati gibi aromalı pirinçlere lapa yöntemi oldukça yakışacaktır.

Pirinç tüketirken yanında lif açısından zengin sebzeler tüketebilir ve bu sayede uzun süre tok kalabilirsiniz. Ayrıca kan şekerinizi de dengelemiş olursunuz.

Yorum yapın