Hipotiroidim Var Nasıl Kilo Verebilirim?

Hipotiroidi hastalığı tiroit bezinin yeterince çalışıp çalışmaması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Nedeni henüz tam olarak açıklanamamıştır. Metabolizmayı direkt olarak etkilemektedir. Bu durumda tiroid hormonları kan dolaşımını yeterince yapmadığı için vücuttaki dokular yeterince çalışmaz. Eğer çocuklarda görülürse gelişim gelişim ve zekâ geriliğine yol açar. Yetişkinlerde ise az çalışması kilo alımına sebep olmaktadır. Vücutta metabolizma yeterince çalışmamaktadır. Ancak düzenli ve dengeli bir beslenme ile kilo vermeniz mümkündür. Diyetinizi bir doktor kontrolünde yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Hipotiroid’in Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle çok besin tüketmiyor ancak kilo alıyorsanız bir endokrinoloji uzmanına görünmelisiniz. Bu sayede herhangi bir metabolizma sorununuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Daha sonra Hipotiroid hastalığınız tespit edilirse bir diyetisyene yönlendirilerek zayıflamanız mümkündür.

Hipotiroid Hastalarının Yapmaması Gerekenler

İşlenmiş ve hazır gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz. Doğal hatta kendi yapacağınız ürünleri tüketmeniz sizin kilo vermenizi sağlayacaktır. Şekerli ve beyaz undan yapılmış ürünleri tüketmemeniz de yarar vardır. Hayatınızın ve beslenmenizin düzensiz olması sizin kilo vermenizi zorlaştıracak hastalığınızın ilerlemesine neden olacaktır. Kesinlikle aç kalmamaya dikkat edin. Aç kalmak kan şekerinizi düşüreceği için sonrakim öğünde daha çok yemeğe saldırabilir ve iştahınızı kontrol altında tutamayabilirsiniz. Ayrıca yemeklerden önce bol su tüketmek iştahınızı kontrol altında tutacaktır.

Hipotiroid Hastaları İçin Öneriler

Eğer hastalığınızın teşhisi konulmuşsa ve normal kilonuzun üzerindeyseyseniz acilen kilo vermelisiniz. Çünkü kilo vermediğiniz her gün hastalığınızın daha da ilerleyecek ve kilonuzda artış meydana gelecektir. Kan şekerinizi dengeleyen gıdalar tüketmeniz size fayda sağlayacaktır.3 ara öğün ve 3 ana öğün olarak beslenmenizi düzenlemelisiniz. Kilo verme sürecinizde tatlı, kola, alkol, tatlandırıcı, hazır meyve suyu, margarin, tüm hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca gün içinde bol su tüketmeniz kilo vermenizi kolaylaştıracaktı. İlk diyete başladığınız zaman zorluk çekebilirsiniz ancak vücudunuz bir süre sonra bu duruma alışacaktır. Kilo vermeye başladığınızda rn önemli şey azimli olmanızdır. Eğer sabırlı olursanız bir düre sonra yağlarınızın direnci kırılacak ve kilo verebileceksiniz. Doğal yağlar tüketmelisiniz. Tereyağı ve zeytinyağı en önemli ve faydalı doğal yağlardır. Yemeklerinizi zeytinyağlı yapmanız sağlığınız için faydalı olacaktır. Akşam yemeklerinizi hafif yemeye çalışın. Tam tahıllı ekmekler tüketmeye gayret edin. Doktorunuzun önerileri mutlaka uygulayın. İlaçlarınız düzenli olarak almaya gayret edin. Günde üç fincan yeşil çay tüketmek sizin metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca günlük düzenli olarak yürüyüş yapın. Eğer 100 kilonun üzerindeyseniz 100 kilonun altına düşünce yürüyüş yapmalısınız. Bu konuda dikkat edin.

Hipotroid Hastaları İçin Diyet

En geç akşam 9 da ara öğününüzü yapın. Yatmadan 3 saat evvel yeme-içmeyi bırakmış olmalısınız. Tam tahıllı ekmekleri günde en fazla 5 dilim tüketin. Havuç, brokoli, karnabahar, biber gibi sebzelere öğünlerinizde mutlaka yer verin. Salatalarınızda tuzu azaltın. Tuz yerine limon gibi soslarla tadlarını zenginleştirebilirsiniz. Yoğurdunuzu evde yapmaya çalışın. Paketlenmiş hiçbir gıdayı tüketmeyin. Kahve ve siyah çayı olabildiğince az tüketmeye çalışın. Kuru yemişleri kavrulmamış olarak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Ancak ölçülerine dikkat edin. Kilo vermeniz hastalığınızdan dolayı çok yavaş olacaktır. Bu konuda sabırlı olun. Kendinizi motive etmek için kaçamak yapmadığınız haftalarda ve aylarda ödüller verin. Bu ödüller sinema, tiyatro ya da istediğiniz bir yere gezi olabilir. Evde egzersiz yapmaya özen gösterirseniz vücudunuzun kilo vermese bile sıkılaştığını görerek motive olabilirsiniz. Bunun için internetten egzersiz videoları açarak evde egzersizinizi yapabilirsiniz.

Hipotroid Hastaları İçin Örnek Diyet Listesi

hipotiroidi-diyeti

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayşe dedi ki:

    Tiroid hastalığı çok kilo aldırıyor. Ben ideal kilomda hatta zayıftım. Sonra bu hastalık çıktı ve 1 yılda 18 kilo aldım.