Domates Kaç Kalori?

Tarımı en kolay yapılan besin maddelerinden olan domates patlıcan familyasından bir sebzedir. Araştırmacılar kırmızı rengi ile ağız sulandıran bu sebzenin ana vatanının Afrika olduğunu söylemekteler.

Diyetlerin Baş Tacı Domates

Diyet yapan herkesin az kalori ve yüksek besin değerleri açısından en çok tercih ettiği besin domates. Her öğün tüketilebilen domates, salatalara da kahvaltı tabaklarına da çok yakışıyor. Ayrıca bu güzel lezzet dünya üzerinde en çok tüketilen besinler arasında ilk sıralarda yer almakta.

Faydaları saymakla bitmeyen domates, diyetisyenlerin tavsiye ettiği en önemli besinlerden. İçerdiği doğal asitler vücutta birçok rahatsızlığı tedavi ederken, lifli yapısı ile bağırsakların dostu.

Domatesin Kaç Kalori?

Domatesin de kalorisi mi olurmuş diye düşünmeyin. Elbette her besinin olduğu gibi domatesin de kalori değeri var. Düşük kalorisi olan bu besleyici lezzeti her ihtimale karşılı ölçülü tüketmekte fayda var.

domates-kac-kalori

Farkında olmadan fazla kalori almamak için besin içeriğini ve kalorilerini öğrendikten sonra diyetinizin maksimum kalori miktarına göre dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz domatesin besin analizi;

  • İçeriğinde C ve A vitaminleri bulundurur. Orta boy bir domateste 70 gram kadar A vitamini, 20 gram kadar da C vitamini bulunmaktadır.
  • Yüksek lif oranına sahiptir.
  • Vücutta toksinlerin atılmasına yarayan özelliklere sahiptir.
  • Yaklaşık olarak 16 kaloridir. (ortalama 100 gram domates için)
  • Orta boy bir domates yaklaşık olarak 3 gram karbonhidrata sahiptir.

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu ortaya koydukları besin değerleri tablosu da aşağıdaki şekildedir;

domates-kac-kalori (1)

Yorum yapın