Dukan Diyeti İle Zayıflama

Düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve yüksek protein alımı üzerine kurulan; atak, seyir, güçlendirme ve koruma olmak üzere birbirini izleyen 4 evreden oluşan, hayvansal gıdaların yüksek oranda tüketildiği popüler bir diyet türüdür.

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilmiş ve Dukan Diyeti Kitabı ile son yılların en sık tercih edilen düşük karbonhidratlı popüler diyetlerinden olmuştur.

Dukan Diyeti’nin Evreleri

Toplam 100 adet gıdaya izin veren Dukan diyeti 4 evre halinde ardı ardına uygulanmaktadır.

Atak Evresi: Yağsız kırmızı et, derisiz tavuk, balık, yumurta, az yağlı süt ve süt ürünleri gibi 68 adet saf protein ile 1,5 kaşık yulaf kepeğine izin verilen, 7 güne kadar uygulanabilen ve günlük 20 dakika egzersiz şartı olan en zor evredir. 7 günde 4 kg verilmesi hedeflenmektedir.

Seyir Evresi: Saf proteine ek olarak enginar, pancar, brokoli, lahana gibi 32 adet sebzenin eklendiği, günlük 2 kaşık yulaf kepeğine izin verilen, 30 dakika egzersiz şartı olan evredir. Haftanın 1 günü protein 1 günü sebze şeklinde ayarlanmalıdır. 6 günde 1 kg verilmesi hedeflenmektedir.

Sağlamlaştırma Evresi: Seyir aşamasındaki besinlere ek olarak tam tahıllı ekmek ve meyvenin eklendiği, günlük 2 kaşık yulaf kepeği ve 25 dakika egzersiz şartı olan, haftada 2 öğün ise sınırsız ödül yemeğinin olduğu biraz daha lezzetli aşamasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise seyir evresinde verilen her 1 kg için sağlamlaştırma aşamasını 10 gün uzatmaktır.

Dengeleme Evresi: Ömür boyu sürecek olan tüm besin gruplarının diyete eklendiği, günlük 3 kaşık yulaf kepeği ve 20 dakika egzersiz ve haftanın 1 günü sadece protein tüketimi şartı olan son evredir.

Özetle Dukan diyetinin evrelerinin amacı; 1. evrede kilo vermek için vücudu hazırlamak, 2. evrede istenilen kiloya kavuşmak, 3.evrede verilen kiloların geri alınmasını önlemek ve kilonuzu sabitlemek, 4. evrede kazanılan alışkanlıkları ömür boyu sürdürmektir.

Dukan diyeti oldukça zor ve karmaşık bir diyet olmasının yanı sıra ağız kokusu, halsizlik, kabızlık, kolesterol yüksekliği gibi pek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.  Bir diyetin popüler ve fazla kilo kaybettirmesi sağlıklı ve yararlı olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden dukan diyeti ve hızlı kilo kaybını hedefleyip sağlıksız, zorlu diyetlerden kaçınılmalıdır.

Yorum yapın