EMS (Elektriksel Kas Uyarımı) Sistemi ile Nasıl Zayıflanır?

EMS, diğer adı ile Elektriksel Kas Stimülasyonu yüksek frekanslı bir akım sağlayarak, zayıflamayı vadeden bir sistemdir. EMS, son dönemlerde popüler olan zayıflama sistemlerinden bir tanesidir.

Zayıflamak, fazla yağlardan kurtulmak ya da vücudu şekle sokmak konusu, uzun dönemlerden beri farklı yolları içinde bulunduran sorular bütünüdür. EMS de bu kapsamda, zayıflamaya dair tüm detayları içinde barındıran ve kısa sürede fit olmayı vadeden bir sistemdir.

EMS Sistemi Nasıl Çalışır?

EMS sisteminin çalışma şekli beyin ile kasın bir iletişimi ile başlamaktadır. Bu iletişimde beyin, kaslara ‘’bu ağırlığı kaldır’’ demektedir. EMS aleti de bu noktada devreye girmektedir. Burada beyni devre dışı bırakarak, EMS sistemi göreve başlamaktadır.

Kişiye özel bir giysi giydirilmektedir. Beynin işlevini bu aşamada, cihaz karşılamaktadır. Kasın kaldırılması, kasılması ve gevşemesi sürecini EMS cihazı size hissettirmeye çalışmaktadır. Burada unutulmaması gereken şey ise bu işlevi gören aletin, bir cihaz olduğudur ancak vücuda elektrik gönderilmesi söz konusu değildir. Akım denilen olay dahilinde bu işlem gerçekleşmektedir.

Sistemde ekstra olarak bir çalışma ya da beslenme şekil değişikliğinden bahsedilmemektedir. Sadece kişiden, giydirilecek özel kıyafetler ve bir alet ile günlük çalışma temposunda bir çalışma beklenmektedir.

Bir deney grubunda yapılmış olan bu sistemin uygulanması işleminin sonuçları, sistemin verimliliği açısından birer kanıttır. Spor yapan insanlara, EMS sistemi dahilinde bir alet takılmıştır ve bu aletle günlük yaptıkları egzersize devam etmeleri istenmiştir.

3 haftanın sonunda elde edilen verilere göre; kişinin normalde kat ettiği mesafe ve incelmesinin çok ötesine geçen rakamlara erişilmiştir.

EMS, sizden yaptığınızdan farklı bir versiyon yapmanızı istemez. Günlük olarak rutin oluşturduğunuz düzeninizi bozmanızı da istemez. EMS’de asıl olan şey belirli günlerde, vücuda bağlanan bazı aletler ile spora devam edilmesi ve beyin ile kas arasındaki o iletişimin daha işlevsel ve verimli olarak devam etmesini sağlamaktır.

EMS Sisteminin Süresi Ne Kadardır?

EMS sisteminin süresi genel olarak 25 dakikadır. Bu süreç içerisinde vücudun normalinden fazla, aşırı derece zorlanması ve yorulması söz konusu değildir. Süre olarak da kişiyi çok fazla zorlamayacak olan, kısa süreli bir periyoddur.

EMS Ne Kadar Sürede Uygulanmalıdır?

EMS’nin uygulanma süresi haftada 2 gündür. Bu alet ciddi anlamda fayda sağlayan ve kişiyi gitmek istediği noktaya kısa sürede götürmesi ile bilinen bir özelliktedir. Efektif etkisinin maksimizasyonundan bahsedebileceğimiz EMS haftada 2 kez uygulandığında daha etkin bir fayda sağlayacaktır.

EMS Zayıflamada Tek Başına Yeterli Midir?

EMS bir zayıflama sistemidir ancak her sistemde olduğu gibi tek başına fayda sağlama konusunda, tam anlamıyla yeterli değildir. Bu sistemin yanı sıra kişinin, kendi günlük egzersiz programını da uygulaması, sistemden daha fazla verim almanın yollarından biri olarak kabul edilmektedir.

Önemli olan bir diğer nokta da EMS’nin yanında yapılan bir sporun türünün öneminin olmayışıdır. İsteyen kişi yoga, isteyen kişi fitness ya da koşu yapabilir. Bir başkası ağırlık çalışırken, diğeri zumba yapabilir. Bir hareketin olması, vücudun genel anlamda soğumaması açısından oldukça önemlidir.

EMS’den önce daha az kilolar kaldıran bir kişi, bu aletten sonra öncesinde kaldırdığının birkaç katı üzerine çıkacaktır. Bu da vücuda faydanın maksimum noktaya ulaşması demektir.

EMS Vücuda Zarar Verir Mi?

EMS sadece zayıflama maksadı ile kullanılmamaktadır. Yani temel amaç zayıflamak olsa da EMS, özellikle karaciğerdeki yağlanma konusunda destek sağlamaktadır. Zayıflamak için bu yöntemi tercih eden birinin, dolaylı yoldan da olsa karaciğerinde bir yağlanma söz konusu olduğunda bir koruma kalkanı oluşturulacaktır.

Ülkemizde bulunan birçok hastane bu sistemi kullanmaya başlamıştır. Yaklaşık %30 oranında karaciğer yağlanmasını azaltan sistem giderek yaygınlaşmaktadır.

EMS sistemini uygulatacak antrenör de hem hastane hem de sistem yöneticileri tarafından eğitime tabi tutulmakta ve denetlenmektedir.

EMS’nin Faydaları Nelerdir?

EMS son dönemde yaygınlaşan, zayıflama konusunda kişiye beklediğini sunan bir sistemdir. EMS’nin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Yaşam kalitenizi, içeriği itibari ile artırmaktadır.
  • Hızlı kilo vermek maksadı ile uygulanabilir olduğu için kişiye istediği sonucu kısa zamanda sunmaktadır.
  • Vücut direncini artırmaktadır.
  • Ciğerlerdeki yağlanmalara karşı, etkili ve faydalı bir yöntemdir.
  • Vücudunuzun daha sağlam olması noktasında işlevsel bir özelliktedir.

EMS İle Kaç Kilo Verilebilir?

EMS ile zayıflama konusunda giderek yaygınlaşan bir tercih edilebilirlikten bahsetmek mümkündür.

Merak edilen sorulardan bir tanesi de verilen kilonun ne kadar olacağıdır. EMS sistemi, sizlere yaptığınız günlük rutinde verdiğiniz kilonun ve inceldiğiniz bedenin katlarını vadetmektedir.

Günlük olarak devam ettiğiniz spor ritüelinizde, belirlediğiniz bir süre sonucunda 3 cm incelmiş iseniz, EMS yöntemini kullanarak bu rakamın tam tamına 2 katına çıkması mümkün olacaktır. Yani bu matematikte, EMS ile incelme rakamınız 6’ya çıkmaktadır.

Kilo bazında bakıldığında da EMS ile zayıflamada normal rutinde verilen 2 kilonun, 4’e çıktığına şahit olmak zor değildir.

Sistem devamlılık isteyen ve hareketi seven bir sistemdir. Bir süre sonra, normalde kaldırdığınızdan çok daha fazla ağırlıkları kaldırdığınızı göreceksiniz. Normal zamanlarda 10dakika yürüyüş sizi yorar iken, EMS ile yarım saatlik bir koşudan sonra bile yeterince yorulmadığınızı farkedeceksiniz.

EMS’ye Ne Kadar Süre Devam Etmeliyim?

EMS sisteminde, başta ulaşmanız gereken hedefinize varmanız çok güç olmayacaktır. Çünkü sistem temelinde; hızlı ve etkili bir yöntemler bütününe dayanmaktadır. Amacınıza ulaştıktan sonra devam edip etmemek, sizin kararını vereceğiniz bir sorudur.

Spor yapmayı seven ve hayatının tamamına sporu yedirmiş bir insansanız ve hep daha fazlasını amaçlıyor, belirli periyodlarda vücudunuzun ilerlemesini görmekten keyif alıyorsanız EMS yöntemine devam edebilirsiniz.

Sisteme devam etmemek de, tamamen etkisini kaybetmesi anlamına gelmemektedir. Günlük spor rutinlerinize devam ederek de yine formunuzu korumanız mümkündür.

EMS Sistemi Bir Uzman İle Mi Yapılmalı?

Sistemin bir uygulatıcısı olması, güvenilirlik ve bilinç bazında önemli noktalardandır. Bir işin, bilen biri tarafından yapılması ve yaptırılması mutlak suretle faydanın maksimuma çıkmasına katkı sağlayacaktır.

EMS ile zayıflama sisteminde de hastaneler ve sistemi yöneten kişiler tarafından eğitilen eğitmenler ile uygulama yapılmaktadır. Kişiye; sistemin uygulanışından, günlük spor rutinine kadar pek çok konu hakkında eğitmenine danışma hakkı verilmektedir.

Eğitmen kişinin sadece spor alanındaki aktiviteleri ile ilgilenmemektedir. Buna ek olarak kişinin günlük beslenme düzeninden, neyi, ne ölçüde yemesi gerektiğine kadar pek çok konuda detaylı bir anlatım sunarak adeta bir koç görevi görmektedir.

EMS sistemi; tıpkı diğer sistemler gibi, tek başına yeterlilik sağlamasının beklenmemesi gereken bir sistemdir. Bu sistem dahilinde kişinin düzenli ve oturmuş bir spor rutinin olması esastır. Buna ek olarak diyet listesi de yine zayıflaması ve bu zayıflık durumunun devamlılığı açısından önemlidir.

Tüm dikkat edilmesi gereken detaylara uyulması ve EMS sistemi ile de düzenli olarak spor aktivitelerinin devamlılığı durumunda kişi, istediği noktaya kısa sürede varacaktır. Bunu yaparken, sürekliliğin esas olduğunu unutmamalıdır. Çünkü insan beyni ve vücudu tekrar üzerine kuruludur.

Tekrar edilmedikçe hiçbir bilginin derine inmediği gibi, fiziksel anlamda da tekrar etmeme durumu verimi düşürecek, kişiyi istediği görüntüden uzaklaştıracaktır.

Yorum yapın