Evde Spor Yaparak Zayıflama Hareketleri

Fazla kilolarla mücadele ederken en önemli nokta, egzersiz ve spor yapmaktır. Sadece diyet yaparak veya yediklerinizden kısarak zayıflarken vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Bunlar sizin için daha moral bozucu bir unsur olacağı için dikkat edilmelidir. Kilo verirken sarkmaları önlemek için düzenli egzersiz ve spor yapılmalıdır.

Evde Egzersiz Nasıl Yapılır?

Formunuzu korumak ve zayıflamak istiyor ama spora gitmek için vakit bulamıyorsanız, evde egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı hiç şüphesiz spordur. Spora yeni başlayacaksanız kramp ve spor sakatlanmalarına yol açmamak için dikkatli olmanız gerekir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce ısınma hareketleriyle başlamalısınız. Yeni başlayanlar, birden ağır sporlar veya ağırlıklarla yapılan egzersizlerden, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Evde Egzersiz Yapma

Egzersiz yaparken hareketleri seanslara bölerek yapmalısınız. Belirli sayıda setler halinde ve günlük yapılan egzersiz programı ile formda kalır ve daha sıkı bir bedene sahip olursunuz. Egzersiz yapmaya ilk başladığınız ilk günlerde 10 15 dakikalık egzersizlerle başlayabilirsiniz. Süreyi ve hareket setlerini giderek artırabilirsiniz. Her set arasında 10 saniye mola vermeyi unutmamalısınız.

Zayıflatan Egzersizler

Gevşeme hareketleri ile vücudunuzu spora hazırladıktan sonra, 30 saniye boyunca küçük mesafelerle yukarı doğru zıplayın. Bu hareketi yaparken ellerinizi iki yana açıp kapayın. Duvara sırtınızı verdikten sonra oturur pozisyonda 30 saniyeyi aşmayacak şekilde, çömelip kalkın. Sırt ve bacaklarınızı gergin tutarak mekik diğer hareketiyle jim hareketi yapın. İlk başlarda 5 – 10 mekikle başlayabilirsiniz.

evde-zayiflama

Kambur durmamaya ve dizlerinizi yere koymamaya özen gösterin. Zorlandığınız anda mola vermeyi ihmal etmeyin. Yere sırt üstü uzanın. Bu hareket karın kaslarını geliştirip karın bölgesini zayıflatmak için yapılmaktadır. Uzandıktan sonra dizlerinizi kırarak bacaklarınızı karnınıza doğru çekip bırakın. Önünüze sandalye veya küçük bir tabure koyun. Merdiven çıkar gibi inip çıkın. Bu egzersizi hayatınızdan asansör kullanmayı çıkarıp merdivenleri kullanarak da hayatınıza dahil edebilirsiniz. Günlük 5 veya 10 dakika merdiven çıkma hareketi yapmanız yeterli olacaktır. Sırtınızı bir sandalye veya koltuğa dönün ve ellerinizi arkaya, sandalyeye koyun. 30 saniye boyunca çömel – kalk hareketini tekrarlayın. Planking hareketi yağ yakıcı bir egzersizdir. Yüzü koyun yere yattıktan sonra dirseklerinizi 90 derece açıyla yere dayayın. Üzerinde 30 saniye boyunca yukarı doğru kalkın.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. muharremlafci dedi ki:

  Yemek yedikçe yiyesim yemedikçe yemiyesim, spor yaptıkça yapasım yapmadıkça yapmayasım, evde oturdukça oturasım…

 2. yagmur_08 dedi ki:

  Babamla evde tek kalınca tüm spor kanallarını ezber yapıyorum ?

 3. Bengi1907 dedi ki:

  Spora gitmeden önce evde dantelsiz havlu aramak da ayrı bir spor. Resmen o havlular evden dışarı çıkmasınlar diye mühürlenmişler.

 4. Ceoveo dedi ki:

  Evde oturup cs oynamak varken bu sogukta spor salonuna gidiyorum 2x gainz?

 5. harundr38 dedi ki:

  Demekki ne imiş

  Evde spor yapmak

  sagliga zararlı imiş

 6. TugrulCelik dedi ki:

  Mustafa Koç’un ölümünü Windows lobisine bağlıyorum. Spor yapmayın evde bilgisayarda takılın demeye getiriyorlar

 7. Mehmet dedi ki:

  Leslie evde yapılan en iyi sporlardan bir tanesi. Ayrıca step de yapabilirsiniz. Önemli olan düzenli devam etmek.