Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

Son zamanlarda fazla fazla çeşidi olan hızlı kilo verdiren diyetler, beslenme biçimleri, türlerine göre ayrıştırılabilirler. Çok sık olmamak kaydıyla hızlı kilo verdiren diyetler uygulanabilir. Aslında kilo vermek için en uygun olanı, yavaş yavaş ve sağlıklı kilo vermektedir. Bu şekilde kilolarınızı, vücudunuzdaki fazla yağ dokusundan vermiş olursunuz.
Bazı zamanlar acil olarak az miktarlarda kilo vermemiz gerekebilir. Aniden ortaya çıkan bir düğün, davet, sürpriz tatil planları gibi. Bu gibi durumlarda eğer 3-5 kilo fazlanız varsa; hızlı kilo verme vaadinde bulunan diyetleri uygulayabilirsiniz. Bu tarz diyetleri verilen süreler dışında, çok çok uzun süreçlerde uygulamamalı ve üst üste tekrarlamamalısınız.
 
2 Günlük Şok Diyet Uygulaması
2 günlük şok diyeti kesinlikle 3 veya daha fazla gün için uygulamamalısınız. Şok diyetten sonra belirli bir süre geçmeden de tekrar etmemelisiniz. Bu diyeti eksiksiz ve spor ile beraber yürütebilirseniz yaklaşık olarak 2-3 kilo kadar verebilirsiniz.
İlk gün kahvaltıya bir tane mevsim meyvesi ile başlayın. Öğle yemeğinde 1’er porsiyon sebze yemeği, yoğurt ve salata tüketmelisiniz. Sonrasında ara öğün yapmadan yalnızca ikindi vaktinde bir tane meyve tüketin. Akşam yemeğinizde ise bir miktar protein almalısınız. 1 porsiyon et yemeği yanında bir dilim ekmek ve salata yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinden 2 saat kadar sonra meyve yiyebilirsiniz ama acıkmazsanız tüketmeyiniz.
İkinci gününüzde, kahvaltıda meyve veya meyve suyu tercih edebilirsiniz. İkisini birlikte tüketmemelisiniz. Öğle vaktinde ilk günde olduğu gibi sebze yemeği, yoğurt ve salata yiyebilirsiniz. İkindi vaktinde acıkmış olursanız bir tane meyve tüketin. Akşam öğününüzde ilk gün beyaz et tercih ettiyseniz ikinci gün kırmızı et tercih edebilirsiniz.
3 Günde 5 Kilo Diyet Uygulaması
3 gün boyunca uygulayacağınız liste şu şekilde; 100 gr peynir ve bir dilim ekmek yanında şekersiz çay içebilirsiniz. Ara öğünde bir porsiyon yoğurt ve bir tane mevsim meyvesi tüketebilirsiniz. Öğle öğününde birer porsiyon sebze yemeği ve hayvansal gıda tercih etmelisiniz. Yanında da bol miktarda salata tüketmelisiniz. Acıkırsanız ara öğün olarak 4-5 kraker yiyin. Akşam yemeğinde bir kâse çorba ve yarım porsiyon makarna, bolca salata tüketmelisiniz. Gece yatmadan önce çok acıkırsanız mutlaka yarım porsiyon yoğurt tüketmelisiniz.
Patates Diyeti Uygulaması
Patates diyetini şeker rahatsızlığınız yoksa uygulamalısınız çünkü patates çok şekerli bir besindir. Patates diyetinde ilk 3 gün boyunca sabah, öğle ve akşam öğünlerinde 2’şer tane haşlanmış patates tüketmelisiniz. Sonraki 4 günde, kahvaltıda bir porsiyon meyve, öğlen iki patates ve akşam hayvansal gıda ile bol salata tüketmelisiniz.

 

2 günlük şok diyeti veya diğer hızlı kilo verdiren diyetlerden uygularsanız; günlük sıvı alımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Hızlı kilo verdiren diyetler süresince günlük en az 2 litre su ve günde 2 fincan yeşil çay tüketmeye özen göstermelisiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hızlı Kilo Verdiren Diyetler için yorumda bulun

    Hızlı Kilo Verdiren Diyetler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hızlı Kilo Verdiren Diyetler için ilk yorumu yapabilirsin.