Gebelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?

Gebelik; sperm hücresi ile yumurtanın döllenerek meydana getirdiği fetüsün gelişip; anne adayının organ ve dokularında değişikler meydana getirdiği, doğum kadar süren ortalamam 9 aylık süreçtir. Hem anne adayı hem de doğacak bebek için çok riskli ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Hayatın bütün evrelerinde yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gereklidir elbette. Ama gebelik dönemi gibi hem anne adayının hem de doğacak bebeğin gelişimi için hayati öneme sahip bu dönemde sağlıklı beslenmenin üzerinde daha fazla durulmalıdır. Çünkü gebelikte ortaya çıkan sorunlar bebeğin ve anne adayının sonraki dönemlerde de sıkıntılı ve zorlu bir süreç yaşamalarına neden olmaktadır.

Anne adayı yediği besinler ile bir taraftan kendi vücudu için, diğer taraftan da bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyulan besin öğelerini karşılamaya çalışır. Eğer anne adayı yetersiz ve dengesiz bir beslenirse kendi vücut depolarını kullanmaya başlar ve bu depolar da tükendiğinde de beslenme yetersizliğine bağlı hem anne adayında hem de doğacak bebekte anormallikler ve yetersizlikler görülecektir. Bu yüzden gebelik boyunca kalori alımı gebelik ayına göre ortalama 150-350 kkal artırılmalıdır.

Gebelik Boyunca Kaç Kilo Alınmalıdır?

Gebelik süresince alınacak olan kilo anne adayının yaş, fiziksel aktivite durumu, metabolik hastalıkların varlığı, gebelik başlangıç kilosu ve gebelik ayına göre değişmektedir.

Gebelik başlangıç kilosuna veya BKI (beden kütle indeksi) değerlerine göre alınması gereken ideal kilo;

BKI değeri 19,5-25 aralığında olanlar: 10-14 kg (ideal 12,5)

BKI değeri 19,5 ve aşağısında olanlar: 14-16 kg

BKI değeri 25 ve üzeri olanlar: 7-8 kg

BKI Hesaplama Yöntemi

BKI değeri; ince kıyafetler ile aç karnına ölçülen kilogram değeri, boyun metre cinsinden karesine bölünerek hesaplanmaktadır. (BKI: kg/m2)

Yorum yapın