Gülmek Zayıflatır mı? Kaç Kalori Harcatır? Yüzü İnceltir Mi?

Yapılan araştırmalara göre her geçen gün kilo verdirme adına birçok yol keşfedilmektedir. Bunlardan bazıları denenerek bizzat tecrübe ile sabit haline getirilmekte, bazıları ise sadece araştırma ile kalmaktadır.

Mutluluk Ve Kilo Verme

Bazı insanlar depresyon dönemlerinde kendilerini sürekli olarak yemek yiyerek avuturlar.  Üzgün olma halinden kurtulmaya çare olarak görülen yemek yemek, abur cubur tüketimi daha sonrasında da fazla kilolar şeklinde karşınıza çıkmaktadır.

Mutlu iken yemek yeme ihtiyacı vücutta daha az hissedilmektedir. Mutlu olmak vücudun bağışıklığını da yükseltirken, mutluluk hormonlarının fazla salgılanarak insandaki stres seviyesini en düşük doza indirmektedir. Serotonin denilen mutluluk hormonu, iştah kapama özelliğini de meydana çıkarmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre ayrıca insanların mutsuz olduğu dönemlerde aşırı tuzlu ve aşırı tatlı yiyeceklere yöneldiğidir. Bunun sonucu olarak da vücut, aldığı tuz ve yüksek miktarda şekeri depolayarak kilo haline getirmektedir.

Gülmenin Zayıflamaya Etkisi

Gülmek sağlıklı bireylerin gösterdiği otomatik bir tepkidir. Mutluluğun en güzel eyleme dökülme şeklidir. Vücut gülerken insanın mutlu olmasını sağlayan endorfin hormununu salgılamaktadır. Aynı zamanda gülme esnasında insanın vücudundaki birçok kas harekete geçer. Bu kaslar, yüz, karın, bel ve göğüs kaslarıdır.

Gülmek kısa süreli bir eylem olduğu için kilo vermek için yeterli kalori yakmak pek de mümkün olmayacaktır. Gülme eyleminin ancak uzun sürmesi gerek ki kilo vermeyi sağlayabilsin. Karın kaslarını oldukça etkilediği için bir nebze de olsa vücut spor yapmadan kendiliğinden hareket etmekte olduğu için bu da istemsiz şekilde kilo verme yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Günde maksimum beş-on dakika gülmeniz halinde yakacağınız kalori miktarı 30 kalori şeklinde olacaktır. Bu da kilo vermek isteyenler için denenebilecek keyifli bir yöntemdir.

Yorum yapın