Haftada 1 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Hızlı kilo vermek için diyet yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Ancak; hızlı zayıflatan diyetler yerine, haftada 1 kilo verdiren diyetlere yönelmekte fayda bulunmaktadır.

 İdeal Kilo Nasıl Verilir?

Bir ayda 3 ile 5 kilo arasında kilo vermelisiniz. Bunun dışında daha fazla kilo vermek sağlık açısından tehlikelidir ve büyük ihtimal kısa bir süre sonra fazlasıyla geri alınacaktır. Bunun için bir hafta boyunca kendinizi bir kilo verecek şekilde hedefleyebilirsiniz. Kilo verirken sağlığınızı da göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. İlk başta bir diyetisyenle görüşerek uygun programı uygulamalısınız.

Haftada 1 Kilo Vermenin Sırrı

Kararlı bir şekilde devam edeceğiniz bir diyet programıyla haftada 1 kilo vererek ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Bir diyetisyenden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında gün içerisinde en sık yediğiniz yiyeceklerin bir listesini çıkarın. İnternetten ufak bir araştırmayla bu yiyeceklerin ne kadar kalori içerdiğini belirleyebilirsiniz. Bunlar arasından en çok kaloriye sahip olan yiyeceğe veda edin.

haftada-1-kilo-vermek-icin-ne-yapmali

Sıkı diyet programları size göre değilse porsiyonları küçültün. Bir tabak yiyeceğiniz yemeği yarım tabak şeklinde porsiyonlarda tüketin. Gözünüze aynı ölçüde görünmesi amacıyla daha küçük tabaklar kullanabilirsiniz. Abur cuburları da hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Cips gibi yağlı ve sağlıksız atıştırmalıklar size sadece kilo olarak geri dönecektir, unutmayın! Kahvaltı öğününü asla atlamayın. Kahvaltı yapmadığınızda ofiste veya arabanızda bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyarsınız. Bu nedenle açlık krizlerine karşı çantanızda her zaman meyve, evde hazırlanmış yarım sandviç gibi yiyecekler bulundurun.

haftada-1-kilo-vermek-icin-ne-yapmali

Dışarıda Yemek ve Yemek Davetleri

Diyete başladıktan sonra en korkunç olan aile bireyleri tarafından gelen yemek davetleridir. Bu özel buluşmalarda diyete ara vermeyi düşünebilirsiniz. Fakat haftada bir kilo vermek istiyorsanız bu yanlışa düşmeyin. Restoranlarda menü kullanmayın. Akşam yemeğinizi restoranda salata, bir sebze yemeği veya ızgara çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz, ekmek tüketmeyin. Aile bireyleriniz yemeğe davet ettiğinde daha şanslısınız. Onlara diyette olduğunuzu belirterek sadece yiyebileceğiniz yemeklerden oluşan bir menü hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Haftada 1 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı? için yorumda bulun

    Haftada 1 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Haftada 1 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.