Hipotiroidi Hastaları İçin Zayıflama Önerileri

Hipotiroidi Nedir?

Hipotiroidi; tiroid bezi ameliyatı, radyoaktif iyot tedavisi gibi çeşitli nedenler sonucu tiroid bezinin, tiroid hormonlarını (T3 ve T4)yeterli salgılayamaması durumudur. Guatr ile birlikte görülen türü ise en sık karşılaşılan Haşimato tiroididir.

Hipotiroidli hastalarda tüm metabolik aktivitelerinde yavaşlama meydana gelir, ruhsal ve fiziksel yönden kişiyi etkileyerek mutsuzluk, unutkanlık, hareket isteğinde azalma,uykusuzluk ve kilo almaya yol açar. Özellikle hamilelik dönemi görülen hipotiroidi mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü annedeki tiroid hormon yetersizliği bebekte zekâ geriliğine sebep olmaktadır.

Hipotiroidi ve Zayıflama İlişkisi

Hipotiroidi hastaları genelde kilo artışından ve kilolarını verememekten şikâyetçidirler. Bunun sebebi metabolizma hızını ayarlayan tiroid hormonlarının yetersizliği sonucu kişilerde fiziksel aktivitenin azalması, uykuya düşkünlük, metabolizma hızının düşmesi, kabızlık, az su içmek, başta selenyum ve çinko olmak üzere mineral yetersizlikleri ve insülin hormonundaki düzensizliklerdir. Tüm bunların sonucu kişi hızla kilo almaya başlar veya sahip olduğu kiloları vermekte zorluk yaşar.

Hipotiroidi Hastaları İçin Zayıflama Önerileri

 • Susamayı beklemeden günlük 2,5 litre su tüketilmeli.
 • Basit karbonhidratlı gıdaların tüketimi azaltılmalı, kompleks karbonhidrat içeren gıdalar posa içeriği yüksek tam tahıllı gıdalar tercih edilmeli.
 • Haftada 3-4 gün 1 saat tempolu yürüyüşe çıkılmalı ve fiziksel aktivite düzeyi artırılmalı.
 • Kaya tuzu veya iyotsuz tuzlar yerine ödeme yol açmayacak miktarda ( 6g/gün) iyotlu tuz tüketilmeli.
 • Posa alımı artırılmalı (25g/gün).
 • Selenyum ve çinkodan zengin ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar yeterli miktarda tüketilmeli.
 • Guatrojenik besinler olarak adlandırılan soya yağı, soya fasulyesi, brokoli, kabak, turp, Brüksel lahanası, kara lahana, ıspanak, pazı, sarımsak ve su teresi fazla tüketilmemeli.
 • Az yağlı et ve süt ürünlerini diyette mutlaka bulundurulmalı.
 • Reçete edilen ilaç, besinlerle etkileşime girmemesi için mutlaka aç karnına ve düzenli olarak tüketilmeli.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Esra dedi ki:

  15 yıldır hipo troidi için ılac kullanıyorum ilacı düzenli içince ellerde titreme sinir hali oluyor almayinca kilo aliyorum her yil düzenli olarak 3 aylık periyotlarla 10 kilo alıp 3 4 ay içerisinde veriyorum ama büyük çabalarla. Bu durumun bir çözümü yok mu