İnsülin Direnci ve Zayıflama

Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan en önemli hormon pankreasın B hücrelerinden salgılanan insülindir. Diyabet(şeker hastalığı) insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin dokulardaki etkisindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı sistemik bir hastalıktır. İnsülin direnci diyabete giden yolun başlangıcıdır. İlk görsel göstergesi bel çevresinin genişlemesidir.


İnsülin Direnci Nedir?
İnsülin direnci yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Toplumda 40 yaş üzeri kişilerde %40 civarında görülür. Kanda kan şekeri arttığında pankreas insülin salgılayarak yükselen kan şekerini düşürür. Kan şekerini (glukoz)  dokulara taşıyarak düşüren bu aracı hormon hücrelerin beslenmesini sağlar.Kandaki şeker(glukoz) insülin reseptörlerine bağlanarak hücre içerisine girer.İnsülin direnci gelişmişse hücredeki insülin reseptörleri duyarsızlaşır.Şeker hücre içine giremeyince enerji sağlayamaz.Hücreler beslenemediği için beyne giden sinyaller nedeniyle iştah fazlalaşır.Kişi daha çok yer ve besinler yolu ile kan şekerini arttırmaya çalışır. İnsülin direnci( hücredeki insülin reseptör duyarsızlığı) nedeniyle  kan şekerini düşürmek için salgılanan insülin yeterli gelmediği için pankreas daha fazla insülin salgılamak zorundadır.İşleyen kısır döngü mekanizma ile normalden 2-3 kat fazla salgılanmış olan insülin yağ metabolizmasını da uyarır. Vücutta yağ yapımı artar ve yağlanma başlar. Bu süreç tedavi edilmezse pankreasın aşırı yorulması ve iflası süreci anlamına gelen diyabet hastalığına dönüşür.
 
İnsülin Direnci İçin Yapılması Gerekli Kan Testleri
İnsülin direncini saptamak için yapılması öncelikli kan testleri açlık kan şekeri ve insülin ölçümüdür. Açlık kan şekeri 100 ün altındayken insülin yüksekse insülin direncinin varlığı kanıtlanmış olur. İyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL’nin kadınlarda 50, erkeklerde 40’ın altında olması, trigliserit düzeyinin 150’nin üstünde olması diğer önemli kan ölçümü parametreleridir.
Bel çevresinin  mezüre ile ölçümünde erkekte 102 cm , kadınlarda 88 cm nin üzerinde olması da insülin direnci  tespitinde  en az kan ölçümleri  kadar değerli bir kriterdir.
 
Glisemik İndeks Nedir?
İlk kez 1980 yılında ortaya çıkmış bir kavramdır. Bir gıdanın glisemik indeksi onun kan şekerini yükseltme özelliğidir. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini hızlı yükseltir ve kilo yaparlar. Son yılların sağlık yönünden en çok tercih edilen kilo verme programı ’’Glisemik İndeks Diyetidir’’.Akdeniz tipi beslenme programı olarak da bilinir. Örneklemek gerekirse glisemik indeksi en düşük gıdalar brokoli, kabak, çiğ havuç, marul, karnabahar, patlıcan, ıspanak,domates, avokado, badem, ceviz ve fındıktır.Uzak durulması gereken glisemik endeksi yüksek olan gıdalar ise  reçel,pasta, gazlı içecekler, beyaz pirinç, mısır, çikolata, muz, incir, üzüm, kavun, kavundur.Yulaf, kuru baklagiller,kepek ekmeği, tam buğday ekmeği önerilen düşük glisemik endeksli gıdalardır.
 
Düşük Glisemik İndeks (Akdeniz Tipi) Beslenmenin 7 Altın Kuralı
  • Günde 2 porsiyon meyve 5 porsiyon sebze  
  • Düşük glisemik indeksli ekmek ve tahıl 
  • Daha çok kuru baklagiller
  • Her gün bir avuç fındık, badem, ceviz
  • Daha çok balık
  • Tavuk eti, yumurta, yağsız kırmızı et
  • Yağsız süt ürünleri tüketimidir.
 

 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnsülin Direnci ve Zayıflama için yorumda bulun

    İnsülin Direnci ve Zayıflama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnsülin Direnci ve Zayıflama için ilk yorumu yapabilirsin.