En Hızlı Kilo Verdiren Sporlar

Modern yaşamın yoğun çalışma temposu, televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz geçen uzun saatler, yağlı, tuzlu, şekerli hazır yiyeceklerle beslenme gibi sebeplerle günümüz insanı genç, yaşlı, kadın, erkek demeden hızla kilo almaktadır. Öyle ki sokağa çıkıp bakıldığında yüz kişiden altmışı balıketli ya da kiloludur. Bu kilolardan kurtulmanın en kolay yolu beslenme alışkanlıklarını düzeltmek ve dengede tutmaktır. Tabi sadece az yiyerek zayıflamak pek de mümkün olmamakta ya da spor olmadan verilen kilolar hem çok hızlı geri alınmakta hem de vücutta deformasyonlara yol açmaktadır.

En Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermek için yapılacak ilk şey; yiyip içtiklerine dikkat etmektir. Bunun için öncelikle hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Yağlı cipsler, asitli ve şekerli içecekler, şerbetli tatlılar, kızartmalar, pizzalar, hamburgerler tamamen başlı başına kalori deposudur. Kilo vermek isteyenlerin meyve, sebze, beyaz et, süt ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmeleri, içecek olarak su, maden suyu, süt, ayran ve kefirden başka bir şey tüketmemeleri gerekmektedir.

Ayrıca yemeklerdeki porsiyonları küçültmeleri, yani yemek tabağıyla değil, küçük kâselerle her şeyden mini bir porsiyon yemeleri çok faydalı olacaktır. Beslenme alışkanlığını düzenledikten sonra, günde bir saat normal tempoda yürüyüş yapmak, on beş dakika merdiven çıkmak ve sabah uyanınca ve de akşam yatmadan önce mekik çekmek yavaş, ancak kalıcı kilo vermeyi sağlayacaktır. Hızlı kilo vermek isteyenler için daha yoğun spor programları tavsiye edilmektedir.

Hangi Sporlarla Hızlı Kilo Verilir?

Hızlı kilo vermeye çalışmak, bunun için şok diyetler ve aşırı ağır spor yapmanın sağlıksız olduğunun altını çizdikten sonra yürüyüşe göre daha hızlı kilo verdiren sporlardan söz edilebilir. Öncelikle tüm vücudu aynı anda çalıştıran ip atlama veya hızlı tempolu koşu; hem hızlı kilo verdirmesi, hem maliyetsiz hem de her yerde yapılabilmesi dolayısıyla en çok önerilen spordur. Ardından bölgesel kilo fazlalığı için uygulanan bacak, basen, göbek egzersizleri hızlı ve bölgesel kilo vermeye yardımcıdır. Örneğin, göbekteki yağlanma için sabah akşam yaklaşık elli tane mekik çekmek, kalçayı eritmek için şınav çekmeye ağırlık vermek, karın ve kollarda kas yapmak için barfiks çekmek hızlı kilo vermeyi sağlayacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Emine kıllı dedi ki:

  Merabalar internette bacak eriten diyetler araştırırken sizin isminizi gördüm.. veee gerçekten de baya bu işte işinizin ehli gibi duruyorsunuz.. Benim bacaklarım çok yağlı yürüyüş yapmama rağmen hiç incelme olmuyor diyet değil de gün boyu pek bişi yemiyorum akşam yiyorum hani abartılı değil ama normal günlük çay kahve ve suyu çok içiyorum çünkü böbrek nakli oldum cortizion kullandığımdan veremiyorum diyorum ama bide size danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim😊şimdiden teşekkürler 🙏

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Emine Hanım;
   Genel olarak kilo fazlalığınız var mı?
   Aslında, bölgesel zayıflama öncesi varsa fazlalıklardan kurtulmak en güzeli.
   %70-80 oranında ideal kilosuna inen kişilerin bölgesel sorunlarından da kurtulduğu görünüyor.
   İşte, bu aşamada hala bölgesel sorunlarınız varsa bölgesel yöntemlere başvurulabilir.
   Pilates, 30 day shred, slim 6 gibi alt vücuduna hitap eden programlar takip edilebilir.
   Sevgiler 🙂