İp Atlamak Zayıflatır Mı?

Çocukluk zamanlarının eskimeyen oyunu ip atlamak, sıkı bir egzersiz biçimi aynı zamanda da çok eğlencelidir. Küçük yaşlardaki kız çocukları genellikle evcilik veya ip atlama ile vakit geçirirler. İp atlamanın yararları o zamanlarda boy uzamasına yardımcı olarak ortaya çıkar. İlerleyen yaşlarda ise bu eğlenceli oyun aslında sağlık dostu bir egzersiz biçimidir.
İp Atlamak Zayıflatır Mı?
Önemli bir zayıflama hareketi ve kardiyo egzersizi olan ip atlama, enerji atmaya da bire birdir. İp atladığınızda hem kol hem bacak hem de bel kaslarınız aynı anda çalışır. Bir saat ip atlayan bir insan 600 kalorinin üzerinde kalori yakar. Günde yarım saat ip atlayarak hiçbir diyete gerek duymadan, sevdiğiniz yemeklerden kısmadan kilo verebilirsiniz. İp atlamanın yanı sıra bol su tüketmeye de dikkat etmelisiniz.
Basit, ucuz ve eğlenceli kilo verme yöntemi olan ip atlama, kemik kaslarınızı güçlendirirken fazla yağları yakmanıza da yardımcı olur.
İp Atlayarak Kilo Verme Formülü
Bu ucuz egzersize herhangi bir atlama ipi edinerek sahip olabilir ve hemen başlayabilirsiniz. İlk kez başlayanlar bu 10 dakikalık ip atlama egzersizi ile başlayabilir, kaslarınız alıştıkça süreyi uzatabilirsiniz.
İlk olarak 3 dakika boyunca bacaklarınızı bir arada tutarak ip atlayın. Bu bacak kaslarınızın ısınmasına yardımcı olacaktır. Yorulduğunuzu hissettiğinde kısa bir yürüyüş yapın. 2 dakika boyunca vücudunuzu alçaltarak ip atlamaya devam edin. Omurganızı ve kalçanızı sabit tutmak için karın kaslarınızı sıkın. 1 dakika boyunca ise bir ayağınız önde diğeri arkada ipi yavaş çevirerek hamleler yapın. 2 dakika boyunca çocukluğunuzda yaptığınız gibi normal şekilde ip atlayın, böylece ısınan kaslarınız soğuyacaktır. Bir süre yürüyüş yapın ve bacak esnetme hareketleri ile bacak kaslarını esnetin.

 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İbrahim Hesenov. dedi ki:

  1aya kac kilo?

 2. Zayıflama İksiri dedi ki:

  Bu konuda net bir rakam vermek ne yazık ki mümkün değil.
  Kişiden kişiye değişecektir.

 3. İbrahim Hesenov. dedi ki:

  Teşekkür ederiz