Işın Karaca Nasıl Zayıfladı? Kaç Kilo Verdi? Kaç Kiloya Düştü?

Son dönemde kilo vermesiyle gündemde sık sık yer alan Işın Karaca, hakkında farklı fikirler olan bir yöntemle zayıfladı. Kilolu hali ile zayıflamış hali arasında karşılaştırma yapan bazı hayranları onu kilolu haliyle daha çok sevdiğine karar vermiş olsa da Işın Karaca zayıflamış olmaktan son derece mutlu olmuş. Bekleyen tüm hayallerine zayıfladıktan sonra kavuşan Işın Karaca önce aşık olduğu adamla evlendi sonra da yepyeni bir albüm çıkardı.

Işın Karaca Kaç Kilo Verdi?

Işın Karaca uzun yıllar kilolu olarak yaşamış ve sonunda bu duruma bir son vermiştir. Zayıflamaya karar verdiğinde vücudunun artık kilolar sebebiyle hasar gördüğünü dile getiren Karaca; son dönemde insülin iğnesi kullandığını ve tansiyonunun 22’lere kadar çıktığını belirtti. Işın Karaca bu durumdan kurtulmak için zayıflamaya karar verdi ve 40 kiloya yakın kilo kaybetti. Işın Karaca, 105 kilo olarak başladığı zayıflama serüvenini başarıyla sonlandırdı.

Işın Karaca Nasıl Zayıfladı?

Işın Karaca kendi açıklamalarıyla zayıflamak için mide ameliyatını tercih ettiğini dile getirmişti. Uzun yıllar diyetisyene giderek rejim yapma çabasıyla zaman kaybettiğini belirtilen ünlü sanatçı, tüp mide ameliyatı yöntemiyle kilo verdiğini söyledi. Yakın bir arkadaşının ameliyat olarak zayıflaması sonucunda etkilendiğini ve operasyona karar verdiğini belitlen Karaca’nın mide ameliyatı olmaktan hiç pişman olmadığı biliniyor.

Işın Karaca Ne Kadar Sürede Zayıfladı?

Işın Karaca çok uzun yıllar diyet yaparak kilo vermeye çalıştıktan sonra mide ameliyatı olmaya karar vermişti. Mide ameliyatı sonrasındaki süreçte doktor önerilerinden çıkılmadığı sürece hızlı kilo verme mümkün. Işın Karaca ameliyat sonrasında, 40 kiloyu 8 ayda verdiğini açıkladı. İlk aylar daha hızlı ilerleyen kilo verme sistemi sonraki aylarda biraz daha yavaş işleyebiliyor.

Mide Ameliyatı Nedir?

Obeziteye çözüm olarak sunulan tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Tüm dünyada, zayıflama ameliyatları içinde en çok tercih edilen yöntem mide küçültme ameliyatıdır. Birçok kişi oluşabilecek risklerden dolayı operasyona sıcak bakmasa da ameliyat olup istediği kiloya ulaşan kişilerin sayısı azımsanacak gibi değil.

Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide ameliyatı genel anestezi altında, kapalı cerrahi tekniğiyle yapılmaktadır. Karın duvarı açılmadığı için ameliyat izi söz konusu değildir. Midenin balona benzeyen bombeli kısmı ameliyat ile alınır ve mide böylelikle küçülür. İşlemde üzerinde kamera ve minik delikler olan çubuk şeklindeki bir alet kullanılır. Operasyon ile midenin yaklaşık %70 ila %80 kadarı alınabilmektedir. Mide kapasitesi küçüleceğinden yeme içme miktarı da azalacaktır. Ameliyat sonrasında mide yaklaşık bir çay bardağı kadar bir kapasiteye sahip olmaktadır.

Işın Karaca Mide Ameliyatını Nerede Oldu?

Mide ameliyatı ciddi bir kesim için riski operasyonlar arasında yer alıyor. Her ameliyat kadar riskler içeren bu ameliyatın mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerekiyor. Işın Karaca’nın mide ameliyatı olmak için Doç. Dr. Hasan Altun‘u tercih ettiği biliniyor. Yurtiçinde aldığı eğitimleri, yurtdışı eğitimlerle destekleyen ünlü doktorun bu alanda uzman olduğu söylenebilir. Mide ameliyatlarında doktor seçimi dışında birçok detay vardır. Kişinin ameliyat için uygun olması, ameliyata uygun kiloda olması bunlardan bazılardır.

Işın Karaca Diyet Listesi

Mide ameliyatı sonrasında mide kapasitesi ciddi oranda azaldığından diyet olarak verilen beslenme listesini uygulamak son derece kolaydır. Kalori hesabı yapılarak hazırlanan bu beslenme listeleri tamamen kişiye özeldir. Işın Karaca’nın uyguladığı beslenme listesi kalori bakımından oldukça hafif. Porsiyonlar az olmasına rağmen doyurucu bir liste. Işın Karaca operasyon sonrasında 3 ana öğün ve 3 ara öğün sistemi ile beslenmiştir.

  • Sabah kahvaltısında doyurucu olması adına 3 kaşık yulaf ve bir bardak yarım yağlı süt tüketen ünlü şarkıcı bu kahvaltıyla toplamda 160 kalori almış oluyor.
  • Kahvaltı sonrasında ara öğünde bir porsiyon meyve, 10 adet badem yiyen Karaca toplamda 120 kalori alıyor.
  • Işın Karaca beslenme listesinde öğle yemeği biraz protein ağırlıklı. Ton balıklı salata, bir dilim kepekli ekmek ve yoğurt şeklinde hazırlanmış öğle öğününde 325 kalori alınıyor.
  • İkinci ara öğünde 160 kalorilik olacak şekilde 1 tane elma ve bir bardak süt tüketiliyor. Akşam yemeği yine protein ağırlıklı olarak 5 adet köfte, bol salatadan oluşuyor.
  • Akşam öğününün toplam kalorisi 370 oluyor.
  • Son olarak gece yatmadan önce bir bardak süt tüketilerek 120 kalori alınıyor ve yeme içme son buluyor.

Işın Karaca Diyeti Yapılırken Dikkat Edilecekler

Işın Karaca’nın beslenme listesini uygulamak mide kapasitesi büyük olan kişiler için zor olabilir. Diyeti uygularken bol su tüketmek oldukça önemli. Ameliyata güvenip her şeyi bırakmak pek doğru bir seçim olmaz. Diyete devam etmeli, önerilenleri dikkate almalı ve hayata hareketlilik katmalısınız.

Ameliyat söz konusu olduğundan çoğunlukla ağır sporlar önerilmez. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra pilates uygun olabilir. Beslenme listesinde dikkat edilecek noktalar da vardır. Öncelikle akşam yemeğinde yenecek olan köfte yağsız ve ekmek içi olmadan hazırlanmalı; ızgara biçiminde pişirilmelidir. Süt mutlaka yarım yağlı tercih edilmeli, öğünler asla es geçilmemeli.

Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Mide ameliyatı ile kilo veren ünlülerin sayısı pek azımsanacak gibi değil. Gerek yabancı gerekse yerli birçok isim mide ameliyatını tercih ederek ciddi miktarda kilo vermiştir. 1 yılda 60 kilo veren Okan Karacan, 86 kilo veren Pelin Öztekin, 2 ayda 30 kilo veren Fatih Ürek mide ameliyatını tercih eden isimlerden sadece birkaç tanesi. Mide ameliyatı ile zayıflayan yabancı isimler arasında ise Mariah Carey, Janet Jackson dikkat çekiyor.

Mide Ameliyatı Zararlı mıdır?

Mide ameliyatı, diğer tüm ameliyatlar gibi cerrahi komplikasyonlara neden olabilir. Kısacası her ameliyat kadar risklidir ama kendine has bir riski bulunmaz. Ameliyat yapılması için gerekli şartlar mutlaka sağlanmalı ve operasyon sonrasında önerilenlere mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde mide hasar görebilir.

Ameliyattan sonra sıvı beslenme biçimi esas olup katı gıdaya 6 ay sonra belirli şartlar dahilinde geçilir. Bu zamanlara ve önerilen öğün düzenlerine uymak oldukça önemlidir. Çünkü ameliyat sonrasında su içmek bile zor olabilir. Mide ameliyatı olan herkese genellikle ömür boyu vitamin kullanılması önerilir. Vücudun güçten düşmemesi adına her öneri altın değerindedir. Aksi halde operasyonun hiçbir zararı yokken kendinize zarar verip sorunları mide ameliyatına bağlayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp mide ameliyatı olanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Ameliyattan memnun olanların, olmayanlardan sayıca fazla olduğu biliniyor. Memnun olmayanlarda yanlış doktor seçimi, ameliyat sonrası uyarıları dikkate almamak gibi farklı detaylar olabilir ama mide ameliyatı olup önerilen öğün düzenini uygulayanlar ve kendilerine dikkat edenler büyük olasılıkla zayıflayacaktır.

Mide ameliyatı olup zayıflamış olan kişilerin yorumlarına göre sürecin en zorlayıcı yanı birazcık fazla gıda alınması halinde bile kusma yaşanıyor olması. Bunun çözümü doktorun önerdiği miktarda yemektir. Yorumlara bakıldığında kilo vermenin hiç zorlayıcı olmadığı da anlaşılıyor. Mide küçülmüş olduğu için hasta doğal olarak az besleniyor ve kilo verebiliyor. Ameliyat olanlarda verilen kilo miktarının yaşam biçimine bağlı olarak değişken olduğu da biliniyor.

Yorum yapın