Diyet Yaparken Kabak Çekirdeği Yenir Mi? Kilo Verdirir Mi?

Diyet yaparken kabak çekirdeği tüketimi hakkında merak edilen sorular mevcut. Kabak çekirdeği zayıflatır mı? kilo aldırır mı? sorularının cevaplarını yazıda bulabilirsiniz.

Kalorisi yeterince yüksek olan kabak çekirdeğinin, ölçülü tüketilmediği takdirde kilo yaptığı saptanmıştır. Vitamin ve çeşitli minerallere sahip olan kabak çekirdeğinin kalorisi, diğer kuruyemişlere göre daha fazladır ve içerisinde doymamış yağ bulunur.

Kabak Çekirdeğinin İçerisinde Ne Bulunur?

50 gram kabak çekirdeğinde Omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, K vitamini, bakır ve Çinko bulunur.

Kabak Çekirdeğinden Kilo Almamak İçin Ne Kadar Yenmeli?

Kabak çekirdeğini günlük 30-35 gramdan fazla tüketmek kilo alınmasına sebep olur. Haftada en fazla 4-5 gün tüketilmelidir.

kabak-cekirdegi-zayiflatirmi

Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilmelidir?

Öncelikle kesinlikle tuzsuz olmalıdır. Çünkü tuzlu çekirdek ödem oluşmasına sebep olur. Kavrulmuş olması kilo yapmasının en etkili sebebidir. Bu yüzden tüketilen kabak çekirdeğinin çiğ olması gerekir. Kabuklu olarak tüketilmesi sağlık açısından daha yararlıdır. Eğer çerez gibi yenilmek istenmezse, salatalara ilave edilebilir.

Kabak Çekirdeği Zayıflatır mı?

Yapılan araştırmalara göre kabak çekirdeğinin bağırsakları yumuşattığı biliniyor. Ödemin ve atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Böbrekleri çalıştırır.  Bağırsakları harekete geçirerek kabızlığa iyi gelir. Protein açısından çok zengin olduğu için tok tutar ve acıkma saatlerini geciktirir.

Kabak Çekirdeği Zayıflamak İçin Nasıl Tüketilmeli?

Öncelikle kabak çekirdeğinin zayıflattığı kesin değildir. Sadece zayıflamaya yardımcı olarak tüketildiği zaman, kilo verdiği görülmüştür. Kesinlikle kavrulmuş değil, güneşte kurutulmuş olarak çiğ yenilmelidir.  Yapılan spor ve yürüyüş sonrasında tüketilen kabak çekirdeği yağ yakılmasını hızlandırır ve kilo verilmesine yardımcı olur. Aç karnına 25-30 gram yenilmesinin zayıflamaya etkisi vardır. Tüketilen kabak çekirdeği su tutar. Bu özelliği ile yemek yeme isteğini azaltır, tokluk hissi verir. Kabak çekirdeği tüketilerek stresten uzak durulur. Bu da sinir anında yeme isteğini ortadan kaldırır.

Yorum yapın