Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

Keten tohumu, pek çok kişi tarafından 2-3 sene önce bilinmeye başlanan bir besindir. Karatay diyetinin ortaya çıkmasını sağlayan Canan Karatay tarafından sıkça önerilmesinin ardından, zayıflama üzerindeki etkileri konuşulmaya başlanmıştır.

Keten Tohumunun Besin Değerleri

Yağ açısından zengin bir besindir. İçerdiği yağ yararlı bir yağ olan omega 3’tür. Bu nedenle tüketimi yararlı olsa da miktara dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde 2 yemek kaşığından fazla keten tohumunun tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

1 yemek kaşığı keten tohumunda

 • 37 kalori
 • 2,4 gram protein
 • 3,1 gram yağ bulunmaktadır.

Keten Tohumunun Yararları

Keten tohumu omega 3 açısından zengin olması sayesinde başta kalp sağlığı olmak üzere, insan vücudundaki tüm sistemler açısından yararlı bir besindir.

Vücuda alınan omega 3 kişilerin metabolizma hızını arttırmakta ve daha mutlu olmalarını sağlamaktadır.

Keten tohumu, kabızlığa en iyi gelen besinlerden bir tanesidir. İçeriğindeki yağ ve lif dengesi, sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemektedir. Uzun süreli kabızlık yaşamaktaysanız, düzenli olarak her sabah keten tohumu tüketerek, üzerine bol su içebilirsiniz.

keten-tohumu-zayiflatirmi

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Keten tohumunu tane halinde öğütmeden tüketmeniz mümkündür. Günde 2 kaşığa kadar tüketebileceğiniz keten tohumunu, yoğurt ya da peynirinize karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Keten tohumunu, öğüterek de tüketilebilmektedir. Bu noktada; 2-3 günden sonra bayatlayacağını ve etkisinin azalacağını unutmamalısınız. Evinizde, az miktarda çekilmiş keten tohumu bulundurmaya özen gösterin.

Keten tohumunu çay olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı keten tohumuna 1 su bardağı su ekleyerek kaynatmanız ve ardından süzerek içmeniz gerekmektedir. Bağırsakları ciddi anlamda çalıştıracak olan bu çayı günde 1 kereden daha fazla tüketmemelisiniz.

Keten Tohumunun Zayıflatma Özelliği Var Mıdır?

Hiçbir besinde olmadığı gibi keten tohumunda da doğrudan zayıflatma özelliği bulunmamaktadır; ancak dolaylı olarak da olsa kişilerin zayıflama sürecini kolaylaştırmakta ve kısaltmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır ki omega 3, kişilerin daha kolay bir şekilde zayıflamalarını sağlamaktadır. Üstelik yaptığınız spor sayesinde oluşan yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması da kilo verme sürecinizi kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Bu iki etken, keten tohumunun zayıflamaya olan katkısının nedenlerindendir.

Keten tohumu ile zayıflayanların yorumlarından da anlaşılacağı gibi düzenli beslenme, spor ve keten tohumu tüketimi ile haftalık olarak 1,5-2 kg arası kilo kaybı olması beklenmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Furkan Oymak dedi ki:

  Bence böyle şeylere inanmayın az yiyin spor yapın kilo verin 🙂

 2. Serhat Ölmez dedi ki:

  bu tarz şeyler bence işe yaramaz. en iyisi spor yapmak ve dengeli beslenmek. üstteki yoruma katılmıyorum. az yemek bile sizi şişmanlatır. önemli olan sağlıklı yemek.

 3. Çağkan Sezgin dedi ki:

  Keten tohumu zayıflamak için gerçekten etkin bir bitki. Ayrıca uzmanlar tarafından da birçok kez önerildiğini duydum

 4. Ezgi Su dedi ki:

  Bilgiler doğru fakat şu hiçbir zaman unutulmamalı. Mutlaka her şey doktor kontrolünde yapılmalı. Herkeste aynı etki görülmeyecektir.