Kilo Vermeden Sıkılaşmak Mümkün Mü?

Kilo vermek ve sıkılaşmak, birbiri ile uyumlu olması gereken iki önemli unsurdur. Yapılan şok diyetler ile hızlı verilen kilolar, tartıda kilo kaybı olarak gözükse bile yağ dokusundan hiçbir şey kaybedilmeyeceği için vücudun incelmesine ve sıkılaşmasına ne yazık ki yardımcı olamamaktadır.

Pek çok kadın özellikle yaz aylarının da yaklaşması ile fazla kilolarını hemen atabileceğini düşünmekte ve çok düşük kalorili diyetlere girişmektedir.

Diyet Yaparken Sıkılaşmak Mümkün müdür?

Diyet yaparken sıkılaşabilmek için farklı yöntemler mevcuttur. Maddi gücü yüksek olan pek çok kadın, sıkılaşma sağlayan estetik operasyonlarına başvurarak, bu problemlerinden kurtulabilmektedir. Ancak Türkiye’nin gelir düzeyinden de bilinebileceği gibi, estetik operasyon yaptırabilecek kadar maddi imkanları olan kadınların sayısı oldukça azdır. Bu da kadınları farklı alternatifler aramaya yönlendirmektedir.

Düşük Kalorili Diyetler ve Şok Diyetler Neden Sıkılaştırmaz?

Düşük kalorili diyet ya da şok diyet uygulayan kadınların pek çoğu, kilo verebildiklerinden ancak vücutlarının görüntüsünde herhangi bir değişim olmamasından şikayetçidirler. Bunun sebebi; vücutta en zor eriyen dokunun yağ dokusu olmasıdır.

Vücut normalde alışkın olduğu fazla kalorili beslenme düzeninden uzaklaştırıldığında bir anda panikleyerek kendini korumak amacıyla yağ depolarına daha da sıkı sarılmaktadır.

Yağ depolarının korunmasıyla birlikte vücuda enerji sağlanabilmesi için kaslardan kullanılmaya başlanmaktadır. Yağ depoları yerli yerinde durduğu için de şok diyet yapan kadınlar için sıkılaşma bir nevi hayal olmaktadır.

Sıkılaşmak İçin Düzenli Spor Yöntemi

Günümüzde kadınların sıkılaşmak için en çok başvurduğu yöntemlerden birisi olan sporun gerçekten de vücudun sıkılaşması üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Düzenli spor ile vücudun çeşitli yerlerinde yer alan kasların çalıştırılması, bu kasların sıkılaşmasına, güçlenmesine ve yağ depolarını yakmasına yardımcı olmaktadır. Kaslar sıkılaştıkça cilt gerginleşmekte ve toparlanmaktadır. Bu da doğrudan genel görüntünün çok daha hoş bir hal almasını sağlamaktadır.

Sıkılaşmak İçin Hangi Sporlar Tercih Edilebilmektedir?

Sıkılaşmak amacı ile yapılabilecek olan sporların içerisinde aerobik, pilates ve yüzme başı çekmektedir. Özellikle yaz aylarında deniz kıyısına tatile gitme imkanı bulunan kadınlar, bol bol yüzerek fazla kilolarından kurtulabilmekte ve kolaylıkla sıkılaşabilmektedir.

Yüzme vücutta yer alan tüm kasları aynı anda çalıştırdığı için sıkılaşma vücudun her yerinden olmakta ve bu da vücudun dengeli bir şekilde incelmesini sağlamaktadır. Yüzmeye vakti ya da fırsatı olmayan kadınlar ise spor salonlarında yapılan pilates ya da aerobik derslerine katılabilmektedirler.

Evde uygulanabilen hareketler ile de yapılan pilates ve aerobik hareketleri, vücudun sıkılaşması yönünde önemli aşamalar kaydedebilmektedir. Pilates ya da aerobik ile cilt gerginleşmekte, böylece daha diri ve genç bir görünüm elde edilmektedir.

Vücudu Sıkılaştırmak İçin Ek Öneriler

Herkesin metabolizması birbirinden farklı çalıştığı için düzenli sporun yanı sıra beslenme düzeninde yapılacak olan ufak değişiklikler de vücudun sıkılaşması üzerinde önemli sonuçlar vermektedir.

Sabahları ekmeksiz, bol süt ürünlü ve yumurtalı kahvaltılar, öğlenleri et ya da sebze yemekleri ve akşamları da yine kuru yemiş içeren menüler, spor yaparken sıkılaşmayı destekleyici beslenme düzenlerine örnek olarak verilebilmektedir. Özellikle spor yapan ve diyet döneminde olan kadınların kas yırtılmalarını önleyebilmek adına yediklerine çok dikkat etmeleri gerekmekte olup ağır spor yapan kadınların günlük protein alımını arttırmaları çok önemlidir.

Spor yapmasına rağmen günlük kalori alımını aşırı derecede kısan kadınlar, sıkılaşamayacakları gibi kas dokularını da kaybedecekleri için ileriki süreçlerde çok daha büyük problemlerle karşılaşmaktadırlar.

Yorum yapın