Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama » Sıkılaşmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sıkılaşmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Alınan kiloları vermek oldukça zor olduğu gibi, kilo verme sonrası sürece de dikkat etmek gerekmektedir. Kilo alıp verdiğinizde vücut kendiliğinden sıkılığını kaybeder ve esnekleşir. Bu da sarkan bir vücut görüntüsü olarak aynaya baktığınızda karşınıza moral bozukluğu şeklinde çıkar. Kilo vermek için sadece yapılan diyetler, beslenme programları yetmeyebilir aynı zamanda da vücudu sıkılaştırmak için birtakım egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. İlerleyen yaş ile de birlikte vücut esnekleşmeye başladığı için özellikle 30 yaşından sonra kadın, erkek istinasız herkesin spor egzersizleri yapmasında fayda vardır. Sıkı bir vücut için sadece zayıf bir bedene sahip olmak yeterli değildir.

Sıkılaşmak İçin Bol Su İçin

Suyun zararlı olduğu bir durum neredeyse olmadığı gibi faydaları da saymakla bitmez. Sabahları aç karnına içeceğiniz su vücudunuzu hem kendine getirir hem de vücut esnekliğinizin giderilmesi için faydalıdır. Vücut indeksimizin yüzde 60’ı su olmasına rağmen yaş ilerledikçe su oranı azalmakta ve vücutta kırışıklıklar, esneklikler oluşmaya başlamaktadır. Gün içinde en az 2,5 litre tüketeceğiniz su vücudunuzu nemlendirir ve sarkmaları önler.

Sıkılaşmak İçin Deniz Tuzu ve Yosun Terapisi

Yapılan bilimsel araştırmalar deniz tuzunun vücudu sıkılaştırma etkisinin olduğu yönündedir. Deniz tuzunda bulunan faydalı mineraller vücutta sarkma olan bölgeleri toparlamaktadır. Esneyen bölgelere deniz tuzu ile yapılacak 15-20 dakikalık masaj, vücuttaki kan akışını hızlandırarak sarkmalara çözüm sağlayacaktır.

Özellikle spa ve masaj merkezlerinde vücudun esnemesine karşı uygulanan yosun terapisi yöntemi de oldukça faydalıdır. Masaj ile yapılan bu teknik, uzun periyodda biten bir tedavi süreci olduğu için sabır istemektedir.2-3 gün üst üste yapılan uygulamalarla vücudunuzdaki toparlanmayı çok rahat gözlemleyebilirsiniz.

Monafazik Radyo Frekans Yöntemi İle Sıkılaşma

Güzellik alanında her geçen gün çıkan yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Cerrahi bir yöntem olmayan Monafazik Radyo Frekans, ısıtılan doku ile vücuda kolojen olarak zengin doku tahrik edilmesi yöntemi olarak bilinmektedir. Kol, bacak, kalça, basen, karın gibi bölgelere uygulanan bu teknik, gerdirme işlemi olmadan, soğutma sistemleri de sağlanarak hastanın rahatı düşünülerek yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile vücut sıkılığını yeniden kazanarak fit bir görünüm sağlamanıza yardımcı olur.

Sıkılaşmak İçin Vücudunuzdaki Ölü Hücreleri Temizleyin

Vücuda sıkılığı veren kolajen üretimidir. Ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi ise kolajen üretimini hızlandırır böylece vücut sıkılığı sağlanmış olur. Cildinizin daha sıkı görünmesini istiyorsanız düzenli olarak cilt bakımı yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Cilt bakımı yapılmadığı takdirde vücut elastikliğini kaybeder ve yaş ilerledikçe sarkmalar meydana gelmeye başlar. Ölü hücreleri temizlemek için ılık su ile küçük bir parça kaya tuzunu vücudunuza her banyoda kese yapabilirsiniz. Böylece kan dolaşımındaki hız yükselecek ve ölü hücrelerden arınmış olacaksınız.

Sıkılaşmak İçin Beslenme Şeklinize Dikkat Edin

Verdiğiniz kiloları geri almamak için diyet sonrası da dikkatli olmanız gerekir. Yalnızca diyet esnasında yediklerinize dikkat etmeniz daha sonra o kiloları almanıza neden olduğunda ortaya can sıkıcı bir durum çıkabilir. Vücudunuza giren yağ miktarını kontrol altında tutmalısınız. En önemlisi de işlenmiş şekerden uzak durmanızdır. Yüksek lif içerikli sebze ve meyveler, kepekli, tahıllı gıdalar vücudunuzdan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. C vitamini ise cildi toparlayarak sıkılaşmasını sağlar. Besinlerden alacağınız antioksidan ile kırışıklıklarınıza çözüm bulabilirsiniz. Günlük olarak mevsimine göre tüketeceğiniz meyveler de vücudunuzun güzelleşmesine yardım eder.

Sıkılaşmak İçin Yürüyün

Yürümek sadece saatte 300 kalori yakmaya yardımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda da kalça ve bacakların sıkılaşmasını sağlamaktadır. Tempolu ve düzenli bir şekilde her gün yapacağınız yürüyüş egzersizi ile vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş için uygun ayakkabılar seçerek, omuzlar geride bir duruş sağlayarak ne ağır ne de hızlı yürümelisiniz. Yürüme hızınız her zamanki rutininizden daha hızlı olmalıdır ki vücut uyarılmış olsun. Yürüyüş egzersizine ilk başladığınız zamanlarda zorlansanız da zamanla vücut bu ritme kendini alıştıracaktır.

Sıkılaşmak İçin Estetik Müdahaleler

Vücudunuzun sıkılaşması için tüm egzersizleri ve beslenme yöntemlerini denediğiniz halde hala vücudunuzdaki sarkmalar ortadan kalkmıyorsa, bir cerrahi uzmana danışarak estetik müdahale uygulatarak vücudunuzun sıkılaşmasını sağlatabilirsiniz. Kilo kaybından sonra vücudunuzun sıkılaşması için en az 7 ay beklemeniz uzmanlar tarafından önerilen süredir. Bu zaman zarfı içinde hala vücudunuzda esnemeler mevcutsa estetik müdahale seçeneğine yönelebilirsiniz.

Sıkılaşmak İçin Yeşil Çayı Alışkanlık Haline Getirin

Yeşil çay içeriğindeki yağ yakma ve metabolizma hızlandırma etkisi ile kilo vermenize yardımcı olurken aynı zamanda da vücudu diri ve fit tutmaya yaramaktadır. Her gün düzenli olarak iki fincan tüketeceğiniz yeşil çay vücudunuzun sıkılaşması ve sarkmaları önlemek için bir çözüm yolu olacaktır. Yeşil çayı düzenli kullanmanız önemli olduğu için bunu günlük ritüel haline getirmeniz önerilmektedir. Günde üç bardaktan fazla içmemeniz sağlıklı olacaktır. 

İşyerinde Otururken Basit Sıkılaşma Hareketleri Yapın

Özellikle yoğun çalışanlar için spor egzersizleri yapmaya pek vakit olmadığı için işyerinde oturarak çalışan kişiler için basit sıkılaşma hareketleri mevcut. Bu egzersiz hareketleri ile özellikle kollarınızı sıkılaştırmanız mümkün. Sandalyenin ucuna oturarak ellerinizde sandalyenin ön tarafına tutunarak kendinizi yukarı kaldırınız. Çok fazla yükseğe kaldırmak zorunda değilsiniz, kendinizi birkaç cm kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu hareketi tekrarladıkça kol kaslarınızın zorlandığını hissedeceksiniz. Her gün 10’ar kez üç set şeklinde bu hareketi tekrar etmeniz oturduğunuz yerden sıkılaşmanızı sağlayacaktır.

Merdiven İnip, Çıkın

Sokaklardaki merdivenler bizler için tam anlamıyla bir spor aleti kıvamındadır. Tembelliği bir kenara bırakarak günlük hayatta asansör yerine merdivenleri kullanmanız faydalı olacaktır. Merdiven kullanacağınız yerler kısıtlı ise aynı merdivenleri 10’ar defa inip çıkabilirsiniz. Bacak kaslarınızda yanma hissi olana dek bu egzersizi tekrar edebilirsiniz. Özellikle metro istasyonları iniş ve çıkışlarında bulunan merdivenlerden çıkarken bu egzersizi tempolu bir şekilde yapabilirsiniz.

Nişastalı Yiyeceklerden Uzak Durun

Nişasta içeren gıdalar vücudunuzdaki fazla kilonun geri gelmesin sağlar. Gelen kilolar ile vücudunuzun esnekleşmesi an meselesidir. Nişastalı yiyecekler yerine yağsız et, balık, tavuk gibi protein içeren besinlerle beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Soğuk Duş ve Buz Kompresi

Suyun cildi güzelleştirdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle soğuk su ile alınan duş vücudu kendine getirmekle beraber sıkılaşmasını da sağlar. Bacaklar ve karına uygulanan buz masajı kan dolaşımını hızlandırarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Çok sıcak su ile alınan duş vücudun esnekleşmesine sebep olur. Ayrıca soğuk duş aldıktan sonra kurulanırken havluyu daima başınıza doğru olan yöne yani yukarı doğru tutarak kurulanmanızda fayda var.

Yüzerek Sıkılaşın

Yüzme, vücuttaki neredeyse tüm kasları harekete geçiren bir spor aktivitesidir. Fazla kilolu olan kişilerin bile suyun kaldırma kuvveti ile zorlanmadan yapabildiği bu aktivite aynı zamanda da eğlencelidir. Yüzme esnasında harcayacağınız efor kaslarınızı dik tutacak ve vücudunuzu sıkılaştıracaktır. Metabolizmayı da hızlandıran bu spor egzersizi, yemek yedikten en az iki saat sonra yapılmalıdır.

Ağırlık Çalışarak Sıkılaşma

Vücudunuzun sıkılaşmasını ağırlık çalışarak da sağlamanız mümkün. Maskülen bir görünüme sahip olmak istemeyen bayanlar da hafif ağırlıklı olan dumbell aletlerini tercih edebilirler. Özellikle kolların sıkılaşması için kullanılan bu aletler oldukça işinize yarayacaktır.

Sıkılaşmak İçin Pilates Yapın

Günde yalnızca 45 dakika yapacağınız pilates egzersizi ile vücudunuzun sıkı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizi çok yormayacak, sakince evinizde dahi DVD’ler eşliğinde yapacağınız bu egzersiz için hayatınızda yer açmalısınız. Tüm kasları harekete geçiren pilates sporu, özellikle bayanlar tarafından tercih edilen bir spordur. Bedeninizi doğru kullanmayı öğrenerek hiç yorulmadan bu sporu yapabilirsiniz. Pilatese başladığınız ilk zamanlarda zorlanma yaşasanız da ilerleyen zamanlarda bu sporun vücudunuzu sıkılaştırdığını gördükçe zevk almaya başlayacaksınız.

Bisiklet Sürerek Sıkılaşma

Bisiklet sürme hareketi hem bacak kaslarınızı hem de kalçalarınızı çalıştıracak mükemmel bir egzersiz türüdür. Kulağınıza takacağınız ritimli bir müzik eşliğinde günde yarım saat bisiklet sürme egzersizi yapmak zor olmasa gerek. Evinize satın alabileceğiniz bisiklet spor aleti bir seçenek olabileceği gibi, düz yolda, sahilde sürebileceğiniz bir bisiklet de işinizi görecektir. Hem oksijen alıp hem de vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayacaksınız. Yağ yakmak için en hızlı yöntemlerden biri olan bisiklet sürme, esnemeleri ortadan kaldırarak fit bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Sıkılaşma Krem ve Bakım Kürleri

Özellikle soğuk duş sonrası vücudunuza uygulayacağınız sıkılaşma kremleri eczane ve kozmetik ürünleri satan mağazalarda mevcut. Doktorlar dıştan sürülen şeylerin vücudun sıkılığını etkilemiyor açıklaması yapsa da vücudun nem kazanıp, kısa sürede kırışmaması adına bu kremlerin de faydası olacağı bir gerçektir.

Sıkılaşmak İçin Squat Hareketi Yapın

Kardiyo egzersiz programlarında yer alan ve çeşitleri de mevcut olan squat hareketleri bacak kaslarını harekete geçirmek için oldukça etkili bir tekniktir. Squat hareketi ile nabız hızı artar, kan dolaşımı harekete geçer böylece yağ yakım hızı da artar ve kilo verme de gerçekleşmiş olur. Kilo verme esnasında durmadan çalışan kaslar vücudun sıkılaşmasını sağlamaktadır. Kalça ve bacaklarda biriken fazla yağlar kasa dönüşerek vücut sıkılığı meydana gelir. Squat hareketleri oldukça yararlıdır. İnternetten de araştırma yaparak nasıl yapıldığına dair tüyoları alabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermeyin

Fazla kilosu olan kişiler bir an önce kilolarından kurtulmak için hızlı ve şok diyetlere başvururlar. Yapılan bu şok diyetlerle vücuttan atılan fazla kilolar, cildin esnemesine ve sarkmasına neden olur. Bilinçsiz yapılan diyetlerle sağlıksız zayıflama sonucunda, vücudun belli bilgelerinde kilo alıp vermeden kaynaklanan sevimsiz çatlaklar meydana gelir. Bunu önlemek için doktor ve diyetisyen kontrolünde diyetler yapmak, sağlıklı beslenmek ve alınan kiloları hızlıca vermek yerine zamana yayarak sistemli bir şekilde vermek çok daha faydalı olacaktır.

Limon ve Zencefil Kürü ile Sıkılaşma

Limon hem zayıflamaya yardımcı olması açısından hem de sıkılaşmayı sağlaması yönünden oldukça faydalıdır. Her gün aç karnına ılık suya sıkıp içeceğiniz karışım vücudunuzun fit olmasını sağlar. Ayrıca dilimlenen limonların vücuda masaj şeklinde yarım saat boyunca sürülmesi ve ardından soğuk duş ile durulanması da vücudun esnemesini önleyecektir.

Evde çok rahat hazırlayacağınız bir başka kür ise zencefil kürüdür. Zencefil, su ve tuz karışımından elde edilen macun buzdolabında soğutulduktan sonra karın bölgesine kompres şeklinde uygulanır, bir süre bekletildikten sonra bol soğuk su ile durulanır. Bu kürler düzenli olarak uygulandığında vücuttaki mucizevi sıkılaşmaya şahit olmanız mümkün.

Sigaradan Uzak Durun

Sigaranın sağlığı olumsuz yönde tehdit ettiği bilinmektedir. Vücutta biriken zararlı toksin ve nikotinler depolanarak ciltte bozulmalara neden olur. Erken yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklara ve cilt sarkmalarına sebebiyet verir. Bu yüzden sıkı ve sağlıklı bir cilde, vücuda sahip olmak için sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir