Kilo Vermek İçin Kaç Dakika Yürünmeli?

Yürüyüş yapmak hem kolay hem de en etkili kalori yakma yöntemlerinden birisidir. Ancak bunun usulüne uygun olarak yapılması gerekmektedir. Eğer tempolu yürümezseniz yağ yakım hızınız artmayacağı için kilo vermeniz zorlaşacaktır. Koşu bandında yürüyeceğiniz gibi doğada da yürüyebilirsiniz. Koşu bandında yürüyecekseniz dikkat etmeniz gereken nokta spor ayakkabı kullanmaktır. Eğer çıplak ayakla yürürseniz ayak sağlığınızı bozabilirsiniz. Ayrıca normal bir insanın günlük 10.000 adım atması kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle yürüyüş yapmayı sadece kilo vermek olarak düşünmemeli sağlığınız içinde önemli olduğunu bilmelisiniz.

Kilo Vermenin Matematiksel Hesabı

Bir kilo vermek için 7000 kalori yakmanız gerekmektedir.  Bunu yediğiniz yiyecekleri kontrol ederek ortalama bir günlük almanız gereken kalorinin altında alarak sağlayabilirsiniz. Günde ortalama bir saat tempolu bir şekilde yürürseniz 350-400 kalori arasında yakarsınız.

Yediklerinize dikkat etmezseniz bile günlük almanız gereken kaloriyi alırsanız 15 günde bir kilo verirsiniz. Eğer yediklerinize dikkat ederseniz bu süre 5-6 güne inecektir. Elbette bu sadece matematiksel hesaptır. Yürüyüş yapmak vücudunuzun şekillenmesini sağlayacağı için normal verdiğiniz kilodan daha zayıf görüneceksiniz.

Yürüyüş Yaparken Yağ Yakımı

Yürüyüşe başladıktan 20 dakika sonra vücudunuz yağ yakımına başlayacaktır. Ancak bunun için hızlı bir şekilde yürümeniz gerekmektedir. Yağ yakımınız eğer bir saat yürüyecekseniz 40 dakika sürecektir. Eğer sabahları yürürseniz gün boyu yağ yakımını olacaktır. Bunun için en doğru zaman sabah erken saatlerdir. Ancak gün içinde de işteyseniz öğle arası ya da akşamüstü eve dönerken yürüyebilirsiniz. Bu sayede yağ yakımınız daha da hızlanacaktır.

Yürüyüş Sırasında Beslenme

Yürüyüşe başlamadan 2 saat evvel yeme içmeyi kesmelisiniz. Eğer sabahları yürüyecekseniz yoğurt ya da süt yanında bir muz yiyebilir ya da birkaç tane kuru meyve tüketebilirsiniz. Bu sayede yürüyüş yaparken kaslarınızdan değil yağlarınızdan vereceksinizdir. Ayrıca eğer yürüyüşten hemen önce bir şey yerseniz mideniz yorulacak ve üzerinizde ağırlık oluşacaktır. Yürüyüşten sonra eve geldiğinizde en az bir saat birşey yememelisiniz. Sonrasında kalsiyum ve protein içerikli besinler tüketebilir yağlarınızın kasa dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın