Kilo Vermek İsteyenlere Öneriler

Kış gelir gelmez yine bir kilo alma sendromu pek çok kişiyi sardı. Soğuyan havalar kişiyi yemeye yönlendirirken, yediği her lokmadan bin kez pişman olan kişiler bu gidişe bir dur diyememekteler. Ancak evde, sokakta, ofiste küçük ayrıntılara dikkat ederek kilo almadan yaşamak ya da alınan fazla kiloları eritmek mümkündür.

Her Fırsatta Hareket Etmek Kilolarla Savaş İçin Şart

Kışın kapalı mekânlardan çıkamayan, her yere araçla giden asansöre binen kişilerin kilo almasından daha doğal ne olabilir ki? Bu sebeple öncelikle hareket kabiliyetini artırmak gerekir. Örneğin hava çok soğuk olsa da araca binmek yerine sıkı giyinip yakın olan yerlere yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak vücutta yağ depolanmasını önleyecektir.

Su Tüketimi Artırılmalı

Su her derde deva olduğu gibi alınan kiloları vermede ve yeni kilo alımını önlemede çok etkilidir. Yemeklerden 10 dakika önce 1-2 bardak oda sıcaklığında su içmek iştahı hafif baskılayacağı için öğünlerde aşırı yemek yenmeyecektir. Ayrıca gün içinde en az 2 litre su içmek metabolizmayı hızlandıracak ve yağ yakımını artıracaktır.

Aç Kalmak Yağ Depolanmasına Sebep Olur

Kilo vermek isteyenlerin kesinlikle aç kalmaması gerekir. Zira vücut ihtiyacı olan besini alamadığında ya da uzun süre mideye bir şey gitmediğinde beyin vücuda alarm sinyalleri gönderir ve vücut var olan besinleri yağ olarak depolar. Ancak açlık hissedildiği her an minik bir şeyler yenir ya da içilirse depolamaya gerek duyulmayacağından vücut normal sindirim ve yakma işlemine devam eder.

Yorum yapın