Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar

Kilo vermek için diyet yapıyor diyetinizi de çeşitli sporlar ile destekliyor ancak kilo veremiyorsanız bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Hatanız muhtemelen diyetinizle alakalıdır ve aslında doğru bildiğiniz bir yanlışı sürekli tekrar ediyorsunuzdur.

En Sık Yapılan Diyet Hataları

Light ürünlerin kalorileri düşük olduğundan suçluluk hissedilmeden fazla porsiyonlarla tüketilmesi en büyük hatadır. Light ürünlerin kalorisi düşük dahi olsa fazla yenildiğinde light olmayan ürün ile kalorisi aynı olacaktır ve diyetinizi bozacaktır.

Yemek istediğiniz light ürünlerin karbonhidrat ve şeker oranlarına bakarak paketten yiyebileceğiniz porsiyonları hesaplamalısınız. Bu sayede hem istediğiniz üründen yemiş olacak hem de ölçülü davrandığınız için diyetinizi bozmayacaksınız.

Yalnızca Spor Çözüm Değil

Yüksek kalorili besinler tüketip spor ile telafi edileceği düşünülmesi doğru değildir. Kısa vadede görüntünüzde etkisi olmasa da bu durum alışkanlığa dönüştüğünde spor yapsanız dahi kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.
Spor ile birlikte az su tüketmek de en büyük yanlışlardan biridir. Su tüketimi kilo verme sürecinin beyaz atlı prensidir ve ihmale asla gelmez. Vücut yaktığı yağları su ile dışarı atmak isteyecektir ancak yeterli su içilmeyince bu ödem olarak size geri dönecektir.

Uykusuz Kalmayın

Diyet sürecinde yapılan hatalardan biri de uyku düzenine dikkat etmemektir. Uykuyu vaktinde ve olması gereken kadar uyumamak ya da çok fazla uyumak kilo verme sürecini baltalamaktadır. Uzmanların araştırmalarına göre insanlar uykularında da kalori yakmaya devam ediyorlar. Ancak bedenin biyolojik saati değiştirildiğinde metabolizma kendini kilitliyor ve kilo verme süreci de sekteye uğruyor. Kilo verme sürecinizi desteklemek için günde 8 saat uyumalı ve en geç gece 12’de yatmalısınız.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar için yorumda bulun

    Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar için ilk yorumu yapabilirsin.