Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama Kürleri » Kinoa Kilo Vermeyi Gerçekten Hızlandırır Mı?

Kinoa Kilo Vermeyi Gerçekten Hızlandırır Mı?

Kinoa, sağlıklı bir besin maddesi olarak piyasaya sunulmuş olabilir, ancak pek çok sağlık bilinç diyetinde vazgeçilmez unsur haline gelmiştir. Elbette kinoanın bu denli çok diyet planında kullanılması tesadüf değildir, birçok çeşit yemekte kullanılabilen nötr bir tada sahiptir ve besleyici değeri son derece yüksektir.

Kinoada kilo vermenize yardımcı olabilecek bazı besinler bulunur, bu nedenle porsiyon büyüklüğünüzü ayarladığınız sürece yedikçe sizi zayıflatabilir.

Kinoanın Kalori ve Besin Değerleri

Kinoa, orta derecede yüksek kaloridir, bu nedenle kilo vermek istiyorsanız porsiyon kontrolü uygulamak önemlidir. Bir fincan pişmiş kinoa, eğer 1200 kalorilik bir diyet yapıyorsanız, günlük kalori bütçenizin yüzde 19’u kadar olan 222 kaloridir. Porsiyon boyutunuzu ölçmüyorsanız ve tek bir oturuşta birden fazla porsiyon yiyorsanız, kilo vermeniz imkansız olabilir.

Ancak kinoa düşük kalorili olmamasına rağmen kilo vermenizi hızlandırır ve ihtiyacınız olan pek çok vitamini almanızı sağlar. Bir fincan pişmiş kinoada, önemli miktarda B-kompleks vitaminleri, sağlıklı bir metabolizma için önemli besinler ve hücrelerinizin DNA üretmek için kullandığı fosfor gibi önemli mineraller bulunmaktadır. Kinoa ayrıca önemli miktarda magnezyum, bakır, manganez, çinko ve demir içerir.

Kinoanın Protein ve Lif Yönünden Faydaları

Her porsiyon kinoada protein ve lif oranı son derece yüksektir, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir. Günde en az 30 gram lif tüketmek, kilo vermenin kolay bir yoludur ve her bir fincan kinoa bu amaca yönelik 5 gramlık katkıda bulunur. Kinoadaki protein, kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olur ve protein; karbonhidrat veya yağdan daha fazla parçalanmaya neden olduğu için sindirim sırasında daha fazla kalori yakarsınız. Bir fincan kinoa, 8 gram kaliteli protein içerir.

Kinoa Kilo Vermeyi Gerçekten Hızlandırır Mı?

Kinoayı kilo kaybına doğrudan bağlayan bazı kanıtlar bulunmaktadır. 2015’te Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisinde yayınlanan bir çalışma, kinoanın laboratuar iştah üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma yazarları, kinoa ile beslenenlerin, kinoa yemeyenlerden daha az acıktıklarını fark ettiler.

Diğer araştırmalar, kinoada bulunan bileşiklerin birisi olan 20-hidroksecdysone’un kilo kontrolü konusunda yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Fizyoloji ve Davranışta yayınlanan bir çalışmada, 20 hidroksiksedisyondan yüksek bir kinoa özü ile beslenenlerin gün boyunca daha fazla kalori yaktığı ve beslenmelerinden daha az yağ aldıkları ortaya çıkmıştır.

Kinoa Yemeye Yönelik Beslenme İpuçları

Karalahana, badem ve sızma zeytinyağı ile hazırlanan besleyici bir lahana salatası ile kinoa tüketebilirsiniz. Çiğ karnabaharınızı buharda, pirinç benzeri bir kıvama gelene dek pişirin. Daha sonra daha büyük bir porsiyon boyutunun tadını çıkarmak için pişmiş kinoayla karıştırın. Ya da pişmiş kinoa, kavrulmuş kabak, biber, soğan, mantar, patlıcan ve ev yapımı sirkeyi karıştırarak öğle yemeği için bir kinoa salatası hazırlayın.

“Kinoa Kilo Vermeyi Gerçekten Hızlandırır Mı?” hakkında 2 yorum

  1. kinoa kullandım 2 ay 1 grm bile veremedim goji üzümu kullandım o da aynı hepsi yalan sıkı bir diyetle bol yürüyüş gerisi hikaye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir