Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama » Sigara İçmek Kilo Verdirir Mi? Kalori Yaktırır Mı?

Sigara İçmek Kilo Verdirir Mi? Kalori Yaktırır Mı?

Çevrenizdeki sigara içen kişilerin birçoğu daha zayıf olabilir. Ayrıca yine birçok kişi size sigarayı bırakmaya çalıştığını ama bu süreçte çok fazla kilo aldığı için tekrar sigaraya başladığını söyleyebilir. İşin doğrusu şudur; sigara ile zayıf olma arasında bir ilişki vardır ancak sigara ile kilo alma arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır Mı?

Sigarayı bırakmanın kilo aldırdığı yönündeki söylemler tam olarak doğru değildir. Sigara bırakmak size kilo aldırmaz çünkü sigaranın içerisinde normal şartlarda sizi zayıflatacak ve size kalori yaktıracak herhangi bir madde bulunmamaktadır. Ancak kişiler sigarayı plansız bir şekilde bırakıp hayatlarında sigaradan boşalan alanları ise abur cubur ve sürekli yemek ile doldurdukları için kilo almaktadırlar. Yani kilo almalarına sebep olan şey sigarayı bırakmaları değil, sigarayı bıraktıktan sonra psikolojik olarak daha fazla yemeğe yönelmeleridir. Akıllarına sigara geldikten sonra o isteği bastırmak isteyen kişiler avuçlarına aldıkları kuruyemişi, çikolatayı ve ya farklı abur cuburları mideye indirdikleri zaman otomatikman kilo almış oluyorlar.

Sigara İçmek Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Sigara içmenin ve nikotinin de metabolizmayı hızlandırdığı iddiası yalandır. Eğer hal böyle olsaydı diyetlerin vazgeçilmez yemeği patlıcan olurdu çünkü içerisine hatırı sayılır bir miktarda nikotin bulunmaktadır. Nikotin size kilo verdirmez ancak vücudunuz sigara yolu ile aldığınız zehri dışarı atmaya çalışırken biraz daha fazla kalori harcayacaktır. Ancak bu ortalama kilodaki bir insanın oturduğu yerden zayıflamasına yetecek kadar büyük bir miktar kalori değildir. Sigara içerken daha zayıf olduğunuzu düşünmenin tek bir sebebi var. O da, aklınıza yemek geldiği zaman hemen bulduğunuz ilk atıştırmalığa değil sigaraya sarılmanızdır. Sigara içtiğiniz için yemek yeme isteğini bir süreliğine bastırmış olacaksınız. Tıpkı sigara içmeyen insanların yeşil çay içerek açlıklarını bir süre ertelemeleri gibi.

Kilo Almadan Sigara Bırakılabilir Mi?

Kilo almadan sigarayı bırakabilmenin yolu vardır. Bu da bir uzman ve diyetisyen eşliğinde sigarayı bırakmak olacaktır. Böylece sigara gibi bir zehirden kurtulmanın yanı sıra vücudunuz hızla yenilenecek ve daha fit olacaktır. İşin sırrı metabolizma hızında değil, kendinizi oyalamak istediğiniz zaman abur cubura değil sağlıklı atıştırmalıklara yönelmektir.

“Sigara İçmek Kilo Verdirir Mi? Kalori Yaktırır Mı?” hakkında 3 yorum

  1. 40 yıl sonra sigaraya başlayan biri olarak tespitim şu. 41 yaşındayım. 1 yıl oldu başlayalı sitresten başladım 1 tane 2 tane 3 derken bakmışım 1 paket olmuş. Öncelikle başlamayın derim zehir ölüm berbat bişe.
    Tespitlerime gelince. Sigara ciddi manada zayıflatır. Nedeni ben 80 kiloydum 7 ayda 10 kilo verdim. Çünkü içindeki hangi madde bilmiyorum illaki bunu içindeki bir madde yapıyordur. İştah kesiyor yemeği eskisi gibi yiyemiyosunuz istedenizde yiyemiyosunuz. Çok acıkırsanız ancak yersiniz. İkincisi ara öğünler tatlı çikolata yerken sigara yaktığınız için ara ara bunuda yapamıyosunuz canınız istemiyor. Abur cubur yiyemiyosunuz. Ve yemeyincede kilo veriyorsunuz doğal olarak. Birde yaşınız 40 ın üzerindeyse cinsel olarak ereksiyon sorunu yaşayabilirsiniz. Çünkü damarları daraltıp kan akışının penise dolmasını etkiliyebiliyor.Bırakacam inşallah bkaçgüne kadar ozamanda neler değişti yazarım.

  2. 13 yasinda basladim sigaraya suanda 35 yasindayim hala kullaniyorum nefret ediyoru. ama yinede iciyorum ciddi derecede zayiflatiyor istah kesiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir