Zayıflama Yöntemleri » Kaç Kalori? » Diyet Yaparken Erik Yenir Mi? Erik Kaç Kalori?

Diyet Yaparken Erik Yenir Mi? Erik Kaç Kalori?

Diyet Yaparken Erik Yenir Mi? Erik Kaç Kalori?

Diyet yaparken erik yenir mi sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Diyet yaparken hangi meyvelerin yenmesi gerektiğini bilmek, kilo verme sürecinin daha kolay ilerlemesini sağlamaktadır.

Erik, metabolizmaya katkıları fazla olan meyveler listesinde bulunmaktadır. İnsan vücudu için çok faydalı olduğu bir gerçektir.  Bunun yanında eriğin türleri olduğu ve her türünün farklı besleyicilik değerine sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Yeşil erikten mürdüm eriğine kadar birçok erik türünün bulunması erik diyetini ortaya çıkarmıştır çünkü eriğin vermiş olduğu tokluk hissi, diyet döneminde çok faydalı olmaktadır.

Diyet Yaparken Erik Yenir mi?

Diyet yaparken erik tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Mevsimi olması kaydıyla diyetlerde erik tüketilmesinin pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Bilhassa içerisinde lif bulunması, diyetin daha sağlıklı ilerlemesini mümkün kılmaktadır.

Düzenli olarak diyet yapan kişilerin zaman zaman meyve alternatiflerini çeşitlendirmesi gerekmektedir. Böyle dönemlerde erik de muhakkak menüdeki yerini almalıdır. Diyet yaparken erik tüketmenin herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığı için günlük meyve ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Diyet Yaparken Yeşil Erik Yenir mi?

Yeşil erik kilo aldırır mı, fazla kaloriye neden olur mu sorularının cevabını veren uzmanlar, yeşil eriğin kilo üzerinde etkisi olmadığını dile getirmektedir. Gün içinde birkaç adet yeşil erik yiyen kişinin metabolizmasının normalden daha hızlı çalıştığı tespit edilmektedir.

Eriğin diyet döneminde tavsiye edilmesinin temel nedeni, metabolizma hızlandırması ve aynı zamanda arındırma yapmasındandır. Vücudu toksinlerden arındırıyor olması, ödem sökme konusunda yardımcı olmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri ile mevsiminde her gün belli oranda yemek herhangi bir olumsuzluğa neden olmayacaktır.

Diyet Yaparken Mürdüm Eriği Yenir mi?

Yaklaşık 2000 erik çeşidinden biri olan mürdüm eriği, tatlı ve biraz şekerli erik türüdür. Diyette tüketilmesi doğru mu, mürdüm eriği kilo yapar mı sorularının sorulma nedeni temelde budur.

Mürdüm eriğinin şeker oranı yüksek olsa da glisemik oranı düşüktür. Dolayısıyla kan şekerinde ani iniş ve yükselişlere neden olmadığı bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda antioksidan bakımından zengin olan erikler arasında en yoğun olan kırmızı eriktir. Mürdüm eriği olarak da isimlendirilen kırmızı erik, diyet döneminde vücutta birikme yapan toksinlerin atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Mürdüm eriğinin yeşil eriğe kıyasla midede yanmaya neden olmadığı bilinmektedir. İçerisinde bulunan yoğun lif birikimi, yeşil erikten çok daha fazladır.

Diyet Yaparken Kaç Tane Erik Yenmeli?

Diyette erik tüketmek isterseniz dengeli ve ölçülü şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde içerisinde bulunan şeker oranıyla diyetinizde bozulmaya neden olabilecek bir meyvedir.

Her gün erik tüketebilme şansınız varsa bu durumda günlük en fazla 5 adet erik yemeniz uygun olacaktır. Yiyeceğiniz erik yeşil erik ise bu durumda 7 eriğe kadar tüketmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Diyet Yaparken Erik Ne Zaman Yenmeli?

Diyet yaparken erik tüketmek isteyenlerin eriği doğru zamanda yemesi, diyet için faydalı olacaktır. Özellikle iki ana öğün arasında yer alan ara öğünlerde tüketilmesi uygun olan erikler, midede tokluk yaratması açısından tavsiye edilmektedir.

Düzenli olarak erik tüketmek isteyen kişiler, öğleden sonraki ara öğünde erik tüketmeye özen göstermelidir. Midenin çok boş olmadığı bu zamanda erik, yanma yapmayacak ve bir sonraki ana öğüne kadar tok kalmayı sağlayacaktır.

Diyette Eğitin Kalorisi ve Besin Değeri

Eriğin kalorisi hesap edilerek tüketilmek istendiğinde, 100 gramında 46 kalori olduğu görülecektir. 0.70 gram protein, 0.28 gram yağ ve 11.42 gram da karbonhidrat bulunduran bir meyvedir.

1.4 oranında lifi bulunan eriğin, 9.92 gram oranında da şekeri bulunmaktadır. Magnezyum ve kalsiyum oranı yüksek olan erikte 6 mg kalsiyum, 7 mg magnezyum yer almaktadır. Ayrıca 157 mg potasyum ve 16 mg fosfor içermektedir.

“Diyet Yaparken Erik Yenir Mi? Erik Kaç Kalori?” hakkında 8 yorum

 1. Erik kalorisi ve besin değerleri açısından çok sıkıntılı bir meyve değil ama ben erik yiyince acıktığım için diyet yaparken bana pek uymuyor.

  1. Sevgili Zeytin;
   İçeriğimizde de belirttiğimiz gibi diyet yaparken erik yiyebilirsin.
   Tek bir meyve değil, günlük aldığın kalorilerdir kilo aldıran.
   1-2 kilo erik yediğinde de kilo alırsın ama bu durum erik kilo aldırır olarak açıklanamaz.
   Günlük 5-7 erik yemen idealdir.

 2. Yaşasın! Erik zamanı ama benim 5 kilo fazlalığım var 1 ay içerisinde vermem lazım. Erik sıkıntıya sokar mı?

 3. Erik sezonu açıldı sonunda. Erik zayıflatır mı Betül hanım?
  Bir arkadaşım 5 kilo vermiş. Erikle kilo verdim diyor ama bana inandırıcı gelmedi.

  1. Diyetisyen Betül Yücel

   Hayır Ayça hanım.
   Erik kilo verdirir demek çok yanlış olur.
   Hatta zayıflatan yiyecek de yoktur.
   Aldığınız kalori miktarı yaktığınızdan daha az ise kilo verirsiniz.
   Ancak eriğin kalorisi düşüktür. Arkadaşınız genel olarak erik yiyip yediklerini azalttıysa kilo verme nedenini erik olarak düşünmüş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir