Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Zayıflamayı Etkiler Mi?

Kesinlikle kişinin metabolizma hızı ile kilo verme düzeyi arasında doğru orantı bulunmaktadır. Bu nedenle diyetisyene gittiğiniz zaman bile yaptığı testlerde metabolizma hızınızı göz önünde bulundurarak ayda ortalama kaç kilo vereceğinizi söyleyebilir. Bu nedenle metabolizmanızın hızlı çalışması çok önemlidir.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma çeşitli taktikler ile hızlandırılabilen bir şeydir. Bu hız kişiden kişiye değişse de hemen hemen herkeste işe yarayan bazı yöntemler mevcuttur. Örneğin acı yemek kişinin metabolizma hızını arttırmaktadır. Çünkü acı yiyecekler vücudu ani bir şekilde ısındırır, metabolizma hızlanmaya başlar. Bunun dışında soğuk su içmekte metabolizmayı hızlandıran şeyler arasındadır. Vücudunuza soğuk su girdiği zaman vücut bu su sıcaklığını kendi sıcaklığına getirmek için daha fala efor sarf edecektir. Bu durumda siz hiç kalori almadan metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakacaksınız. Ayrıca karanfil, tarçın çayları ile yeşil çay da içlerinde bulundurdukları özel maddeler sebebi ile metabolizmayı hızlandırmaktadır. Tabi tüm bunların yanında bol bol hareket etmek, spor yamak, açık havada yürümekte metabolizmayı hızlandıran etmenler arasındadır.

Metabolizma Hızını Neler Etkiler?

Metabolizma her şeyden önce kişiye ve kişinin genetik yapısına göre değişmektedir. Eğer genlerden gelen bir metabolizma yavaşlığı söz konusu ise bunu canlandırmak hiç de kolay olmayacaktır. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanışa spor yapmak şart olacaktır. Ancak bazı kişilerde yaşa, cinsiyete, kiloya ve yaşadığı hayat tarzına göre de değişmektedir. Bazı kişiler gün içerisinde hiç hareket etmedikleri halde metabolizmalarının yavaş olduğundan yakınır. Metabolizmanızın gerçekten yavaş olup olmadığını öğrenmek için bir doktora ya da diyetisyene görünmeniz gerekmektedir.

Metabolizma Düşük Olursa Ne Olur?

Kişi gün içerisinde yediği yemeklerden belli oranda kalori alır. Aldığı bu kalorinin çok altında kalori yakarsa kilo alır. Eğer aldığına yakın değerde kalori yakarsa sabit kalır. Fakat aldığından fazlasını yakarsa o zaman zayıflamaya başlar. İşte bu aldığı kalorileri yakma işi tamamen metabolizmanın marifetidir ve eğer metabolizma hızlı çalışır gün içerisinde aldığı kalorileri yakarsa zayıflamaya başlayabilirsiniz. Aksi durumda ise kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Zayıflamayı Etkiler Mi? için yorumda bulun

    Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Zayıflamayı Etkiler Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Zayıflamayı Etkiler Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.