Negatif Kalorili Besinler

Sağlıklı yaşam ancak sağlıklı beslenme ve sporla mümkündür. Sağlıklı beslenme ise gün içerisinde alınan gıdaların bilinçli seçilmesidir. Hareketli yaşam bedene ve ruha iyi gelen bir yaşam tarzıdır. Fakat bedenin bu hareketleri yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi de besinlerden alır. Bu enerjinin fazlası metabolizma sonucu karaciğerde şeker olarak depolanır.

Karaciğerde biriken şeker miktarı arttığında bunun bir kısmı kaslara gönderilir. Şayet enerji kullanımı yeterli değilse yavaş yavaş yağa dönüşür. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken yenilen ve içilen besinleri doğru seçebilmektir. Bazı besinlerin kalorisi çok yüksek olduğu için yağa dönüşür. Dikkatli seçilen, kalorisi düşük bazı besinler ise fazla da tüketilse yağa dönüşmez. Lif oranı yüksek olduğu için metabolizmayı da düzenleyen bu besinlere negatif kalorili besinler diyoruz.

 

Negatif Kalorili Besinler Nasıl Tüketilmelidir?

Negatif kalorili besinleri tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta bol sıvı ile haşlama buğulama ya da çiğ olarak tüketmektir. Salatalarda da sık sık kullandığımız bu besinler çok az zeytinyağı ile tatlandırılabilir.

Hangi Besinler Negatif Kalorilidir?

Mutfaklarda sürekli bulunan negatif kalorili besinlere ve içinde bulunan kalori miktarına kısaca bir göz atalım.
Yukarıda yaklaşık kalori değeri verilen besinlere ek olarak kuşkonmaz, şeker pancarı, limon, mango, şalgam gibi besinler de negatif kalorili besinlerdir.
İnsan vücudunun ortalama günlük ihtiyacı 2000 kalori diye bilinir fakat her insanda aynı değildir. Boy, kilo, cinsiyet, yaş ve aktivite durumuna göre farklılık gösterir. Günlük beslenme listesine gönül rahatlığı ile ekleyeceğiniz, negatif kalorili besinleri sindirirken vücut oldukça enerji harcadığı için içerdiği kaloriyi aynı anda yakar. Posa miktarı oldukça fazla olan negatif kalorili besinler, aynı zamanda tok kalmayı da sağlar.
Diyet listelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, vücudun ihtiyacı kadar kalori almaktır. Fazla kalori şişmanlamaya, az kalori ise zayıflamaya sebep olur.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Negatif Kalorili Besinler için yorumda bulun

    Negatif Kalorili Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Negatif Kalorili Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.