Atıştırmalık Az Kalorili 10 Yiyecek

Kilo vermeye karar verildiğinde herkesin istediği, bir an önce fazla kilolarından kurtulmaktır. Diyet esnasında açlığı bastırmak için fazla kalori içermeyen atıştırmalık seçmek oldukça zordur. Sıfıra yakın kalori içeren, fazla kalori vermekten öte, kalori yakmanıza yardım olacak yiyecekler bulmak diyetinizin seyri açısından çok daha yararlı ve sağlıklı olacaktır. Böylece açlık hissettiğiniz zamanlarda fazla kalori almadan bu yiyeceklerle iştahınızı kapatabilir, fazla kalori almamış olursunuz. Atıştırmalık az kalorili 10 yiyecek listesinden kendinize göre seçtiklerinizi diyet sırasında çok rahat tüketebilirsiniz.

Kereviz Sapı – 100 gr Kereviz 40 Kalori

Kereviz içeriğinin yarısından çoğundaki su, kalanı ise lif ve posa içeren bir yiyecektir. Su ihtiyacınızı mükemmel şekilde karşılayan bu sebze, hem lezzetli hem de az kalori içeren bir besindir. Sağlıklı atıştırmalıklar içinde yer alan kereviz sapı, günde bir porsiyon kadar tüketildiğinde hem düşük kalori almanızı sağlar hem de aldığınız kalorileri yakmaya yarar. Kereviz içerdiği yüksek lif oranı ile gün içinde açlığınızı çok rahat bastırmaktadır. Birçok vitamin içeren bu antioksidan deposu, yaşlanmayı geciktirir. Kereviz sapını baharatlarla tüketebilir ya da salatanıza ekleyebilirsiniz.

Greyfurt- 1 adet Greyfurt – 60 Kalori

Hafif ekşimsi ve acımsı tadı ile herkesin çok da hoşuna gitmeyen greyfurt içerdiği su ve posa ile hem sindirim sistemine hem de kalp sağlığına oldukça yararlı bir meyvedir. Lif içeriği ile gün içinde diyet yapanların tok olmasını sağlarken aynı zamanda da yağ yakıcı özelliği ile metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi hızlandırır. Vitamin deposu bu meyve, vücudunuza gün içinde enerji verir. Günde bir porsiyon greyfurt tüketilmesi önerilmektedir.

Az Kalorili Yiyecekler

Yağsız Ve Tuzsuz Patlamış Mısır – 90 Kalori

Patlamış mısır denilince akla ilk gelen sinema olduğundan özellikle film izlerken yeme ihtiyacı duyduğumuz bu atıştırmalık aslında diyet yapanlar için de oldukça masumdur. Hazırlanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları mevcut. Patlamış mısıra konulan yağ ve tuz yüksek miktarda kalori almanıza neden olurken aynı zamanda da fazla tuz vücudunuzda ödem yaparak kilo vermenizi zorlaştırır. Yağsız ve tuzsuz şekilde hazırlanmış bir kâse patlamış mısırın verdiği kalori hem diyetinizi olumsuz yönde etkilemez hem de açlığınızı bastırmanızı sağlar.

Yeşil Yapraklı Sebzeler – 100 Kalori Altı

Marul, ıspanak, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler içeriğindeki yüksek miktarda su ile diyet sırasında kalorilerinizi çok rahat yakmanızı sağlar. Kansere karşı olan yeşil sebzeler, gün içinde tok kalmanızı, lifler sayesinde iştahınızı kapatma özelliğine sahiptir. Kırmızı etten daha fazla protein içeren yeşil yapraklı sebzeler diyet listesinin olmazsa olmazları arasındadır.

Meyveli Yoğurt – 1 Kâse Yoğurt 95 Kalori

İçeriğindeki yararlı kalsiyum sayesinde sağlıklı kilo vermenize yardımcı olan yoğurt, gün içinde tok kalmanızı sağlayacak besinler arasındadır. Yarım yağlı yoğurdun içine mevsim meyveleri ekleyerek kendi yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz. Marketlerde satılan meyveli hazır yoğurtların kalorileri çok daha yüksek olduğu için kendiniz hazırlamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir Fincan Sade Kahve – 0 Kalori

Krema, süt, şeker eklenmemiş sade bir kahvenin kalorisi sıfırdır. Gün içinde içeceğiniz kahve hem metabolizmanızı hızlandırır hem de tok kalmanızı sağlar.

Badem ve Fındık -100 gr 600 Kalori

Gün içinde yiyeceğiniz 10-15 adet fındık ya da badem, hem yüksek besleyici içeriği hem de verdiği tokluk hissiyle diyet listenizdeki atıştırmalıklar arasında yer alabilir. Fazlasının zararlı olacağını da hatırlatmakta fayda var.

Vanilyalı Dondurma – 1 Top Vanilyalı Dondurma 60 Kalori

Özellikle yaz aylarında, kavurucu sıcaklar bastırdığında soğuk yiyecek ve içecek tüketme isteği artmaktadır. Dondurma, herhangi bir sos ya da şekerli süs eklenmediği sürece en masum diyet atıştırmalıkları arasındadır.

Tahıl İçeren Krakerler – 10 adet 80 Kalori

Vücudunuzu zinde tutma özelliği olan tahıllar hem besleyici hem de tok tutma özelliği ile kalorisi düşük olması dolayısıyla da diyet ürünlerindendir.

Peynirli Kraker – 4 adet 60 Kalori

Hem lezzetli hem de tok tutan peynirli kraker seçerken yağ oranına da dikkat etmenizde yarar vardır. Yüksek enerjili bu krakerler, zinde olmanızı da sağlar.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Atıştırmalık Az Kalorili 10 Yiyecek için yorumda bulun

    Atıştırmalık Az Kalorili 10 Yiyecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Atıştırmalık Az Kalorili 10 Yiyecek için ilk yorumu yapabilirsin.