Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama » Nikotin Zayıflatır mı? Kilo Verdirme Etkisi Var Mı?

Nikotin Zayıflatır mı? Kilo Verdirme Etkisi Var Mı?

Nikotin kullanımı zayıflamaya neden olur mu? Kilo verdirir mi? Yoksa kilo mu aldırır? soruları özellikle sigarayı bıraktırma sürecinde sıklıkla sorulmaktadır.

Nikotin Nedir?

Tütün ve tütün ürünlerinin içerisinde yer alan nikotin, kullanan kişilerde bağımlılık yaratan maddelerden birisidir. Aslen renksiz ve sıvı şekilde bulunan bu madde, alev gibi ısı etkenleriyle karşılaştığı zaman rengini değiştirmekte ve kahverengimsi bir hale dönmektedir. Nikotin, kafein ve striknin adlı maddelerin birleşiminden üretilmiştir ve özünde zehir bulunmaktadır. Nikotin bugün tütün ürünlerinde kullanılırken, konsantre formu oluşturularak böcek öldürücü ilaçların içerisine de katılmaktadır. Dünyada yer alan bağımlılık yapıcı maddelerin içerisinde nikotin en güçlülerinden birisidir. Kolayca insan cildine de geçiş yapabilen bu madde, burundan ya da ağızdan alınabilmektedir. Vücut içerisinde çok hızlı bir şekilde ilerleyen nikotin ortalama 8-10 saniye gibi çok kısa bir sürede beyne ulaşabilmektedir.

nikotin-zayiflatir-mi

Nikotin Nasıl Zayıflatır?

Nikotin her ne kadar insan sağlığı için olumsuz bir madde olsa da, zayıflattığı da bir gerçektir. Nikotinin yapısı gereği içeriğinde yer alan iştah kesici maddeler, kişilerin yeme isteklerinin önüne geçmekte ve bu yolla da zayıflamalarını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre; sigara bağımlısı olup daha sonradan bırakan kişilerin neredeyse tamamı az ya da çok kilo artışı yaşamaktadır. Bunun sebebi; nikotinin bırakılması sebebiyle vücudun açlık mekanizmasının yeniden harekete geçmeye başlamasıdır. Ancak sigaranın zararlı bir madde olmasından ötürü ABD’de son yıllarda uygulanan deneylerde nikotin kullanılarak hem bağımlılık yapmayan hem de kilo verdiren yeni zayıflama ilaçları üzerinde büyük aşamalar kaydedilmiştir ve çok yakın bir gelecekte nikotinli zayıflama hapları ile kolay yoldan zayıflama mümkün olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir