Propolis Zayıflatır Mı Kilo Aldırır Mı?

Propolisin zayıflama üzerindeki etkisi son zamanlarda sıkça konuşulmaya başlanmıştır. Propolis zayıflatıyor mu? kilo aldırır mı? soruları sorulmakta. Propolis zayıflamak için tek başına etkili olmamakla beraber, bir destek olarak kullanılabilir.

Propolis Nedir?

Propolis mucize etkileri olan ve herkes tarafından kullanılabilen bir arı ürünüdür. Arıların binlerce farklı çiçekten topladıkları özleri kendi bünyelerinde bulunan şifalı ekstralar ile birleştirerek son derece sağlıklı, yararlı ve doğal bir macun ortaya çıkmaktadır.

Propolisin Yararları Nelerdir?

Propolis çok güçlü bir antibiyotik olmanın yanı sıra aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Kanseri önlemeden tutunda kanser ile mücadeleye, yaraların iyileşme hızını arttırmasına, enfeksiyon ve zor tedavi edilen mantar hastalığı gibi pek çok insan sağlığını tehdit eden hastalığa şifa olmaktadır. Bu nedenle son derece yararlıdır. Bu sayılanların dışında çok daha fazla hastalığa çare olduğu bilinmektedir. Ancak zayıflamaya yardımcı olması noktasında kanıtlanmış bir sonuç ortada yoktur. Bu nedene tek başına zayıflama aracı olarak kullanılması çok doğru olmayacaktır. Ancak pek çok hastalığın tedavisi ve önlenmesi amacı ile kullanılabilir.

propolis-ile-zayiflama

Propolis Zayıflatır Mı?

Propolis, tek başına kullanımda zayıflama özelliği barındıran bir ürün değildir. Ancak yemeklerden önce aç karna tüketildiği zaman iştah kestiği bilinmekte olup, bu nedenle de zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Bir diğer zayıflamaya yardımcı olan özelliği ise çok yüksek antioksidan içermesidir. Antioksidanlar, diyet esnasında vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Çünkü serbest radikaller metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Propolis gibi güçlü antioksidanlar ise bu serbest radikaller ile savaşarak metabolizmanızı tekrar hızlandırır ve yağ yakınına yardımcı olur.

Zayıflamak İçin Propolis Nasıl Kullanılır?

Güne propolis kullanarak başlamak ve akşam yemeği öncesi tüketmek doğru bir seçim olacaktır. Sabah kalkınca tüketmek ve ardından yarım saat boyunca bol su içmek, yemek yememek önemli. Akşam yemeğinden yine yarım saat boyunca propolis tüketerek, yediklerinizin miktarına biraz dikkat ettiğiniz takdirde kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Engin dedi ki:

    3 gündür Propolis kullanıyorum. .Günde en az 10.000 adım atıyorum. Sabahları aç karna 1 Çay bardağı suya 15 damla damlatarak içiyorum.Tadı iğrenç. İçtikten sonra 1-2 zeytin ile o tadı unutuyorum :). Ama yararı çok fazla olduğundan dolayı katlanacağız 🙂