Zayıflama Yöntemleri » Zayıflatır Mı? » Sumakla Zayıflamak Mümkün Mü?

Sumakla Zayıflamak Mümkün Mü?

Sumak Türk mutfağında oldukça çok sevilen ve tüketilen baharatlardan bir tanesidir. Ekşimsi tadı ile pek çok yemeğin içine eklediğiniz sumak yemeklerinize lezzet ve ekşilik vermesinin yanı sıra aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırıyor, antioksidan faaliyet gösteriyor. Bu da sumağı sevmek için farklı bir neden.

Sumak Zayıflatır Mı?

Baharatların gerçekten mucizevi özellikleri bulunmaktadır. Sadece bir çay kaşığı kullandığınız baharatın bile vücudunuza çok fazla yararı olabiliyor. Bu baharatlardan bir tanesi de sumaktır. Sumak metabolizma hızlandırıcı olarak bilinmektedir. Bu nedenle yemeklerde kullanmak metabolizmanızı hızlandıracağı için daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Sumağı özellikle de tok tutan fakat az kalori aldıran yemekler eşliğinde tüketirseniz hem daha az yiyip daha az kalori almış olacaksınız hem de daha fazla kalori yakarak zayıflamaya başlayacaksınız.

Sumak Zayıflatır Mı?

Bunun için en güzel yöntem hem tok tutan hem de kalorisi az olan cacık ile sumak tüketmektir. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edeceğiniz cacık ve sumak ikilisi daha az yemenize ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Sumağın Antioksidan Özelliği Var Mı?

Pek çok kırmızı besin gibi sumak da antioksidan özelliği bulunan bir baharattır. Antioksidan besinler hem vücudun ve cildin gençlik kaynağıdır, hem de zayıflamaya yardımcı olan önemli bir özelliktir. Yaşlanmaya sebep olan serbest radikallere dur diyen şey antioksidanlardır. Bu nedenle bol bol antioksidan özelliği olan besinleri tercih etmelisiniz, örneğin sumak gibi. Salatalarda, yoğurtlu yiyeceklerde ve daha pek çok alanda kullanabilrisiniz. Ayrıca antioksidanlar bağırsaklarda biriken serbest radikalleri bertaraf ederek, zayıflama yolunda önünüzdeki en büyük engeli kaldırmış olacaktır.

Zayıflamak İçin Sumak Nasıl Tüketilmeli?

Sumak, eğer sadece tadı güzel olduğu için tüketilmiyorsa kesinlikle pişirilmeden tüketilmelidir ki hem antioksidan etki sağlasın hem de metabolizmayı hızlandırsın. Yemeğin içinde ya da bir adananın üzerine serpilen sumak pek de bu işe yaramayacaktır. Sumağı çiğ olarak yağsız ve kalorisi düşük yiyecekler ile birlikte tüketmeye özen gösterin. Örneğin probiyotik yoğurdun üzerine, cacığın üzerine, salatanın içine ekleyerek tüketmek çok daha fazla işe yaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir