Ramen Zayıflatır mı? Diyet Yaparken Yenir Mi?

Japon Mutfağı dendiğinde akla sayısız lezzet ve Türk damak tadından uzak yiyecekler gelse de, Japonlar bu konuda kesinlikle azımsanamayacak bir kültüre sahip.

Ramen de Japon mutfağının tadı damağınızda kalacak ve belki de Türk damak tadına en yakın yiyeceklerinden biri. Aynı zamanda bölgeden bölgeye, aşçıdan aşçıya farklılık gösteren hatta her evde yapılışı farklı denebilecek bir lezzet. Öyle ki tercihe göre tavuk suyu, et suyu, deniz mahsullerinin suyu hatta peynir suyu dahi kullanılarak hazırlanabiliyor, içerisine erişteler ilave ediliyor ve mutlaka soya sosu ile tamamlanıyor. Kendisini kısaca erişte ve çorbanın lezzetli bir karışımı olarak tanımlamak mümkün.

Ramen Diyet İçin Elverişli Bir Yemek mi?

Ramen içerisinde erişte içerdiğinden bol miktarda karbonhidrat içeren bir yiyecek olması dolayısıyla diyet için tamamen elverişli bir yiyecektir demek mümkün değil.

Sürekli ve tek başına tüketilmesi durumunda sizi beklentinizden çok uzaklara götürmesi olası, yani kilo vermek isterken basküle çıktığınızda sizi üzecek bir gerçekle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda tek başına tüketilmesi durumunda vücut için yeterli mineral ve vitaminlerin alınmasına yeterli gelemeyeceği de öngörülebilir bir gerçek. Buna rağmen kendiniz evde basit tariflerle ramen hazırlayabilir ve diyet sürecinizde güvenle tüketebilirsiniz böyle bir kullanımda zayıflamanıza yardımcı olacağını söylemek mümkün.

Ramen Neler İçerir?

Ramen hazırlanması, temel koşulları yerine getirdiğinizde hayal gücünüzle tamamlayabileceğiniz bir süreç. Sulu kısmı için protein almak istiyorsanız et ürünlerini vitamin ağırlıklı bir yiyecek için ise mevsim sebzelerini kaynatarak sularını kullanabilirsiniz. Erişte kısmı için alternatif kullanmak da mümkün. Herhangi bir makarna işinizi görecek ve size yakın bir lezzet sunacaktır.

Hazır Ramen Tüketimi

Özellikle zayıflama sürecinde kullanacaklar için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus hazır alınmış, konserve ramen ürünleri. Bu ürünler oldukça düşük fiyatlara kullanıma sunularak tüketiciyi kendine çekse de paketlenmiş birer tehdit konumundalar. Raf ömürlerinin uzatılması için içerilerine eklenen katkı maddeleri üründe sodyum birikmesine neden oluyor ve yenildiği an tüketicinin bünyesine geçiyor. Sodyum su tutucu bir element olduğu için kilo verme sürecini uzattığı gibi vücutta ödem oluşmasına da neden olabiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ramen Zayıflatır mı? Diyet Yaparken Yenir Mi? için yorumda bulun

    Ramen Zayıflatır mı? Diyet Yaparken Yenir Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ramen Zayıflatır mı? Diyet Yaparken Yenir Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.