Duphalac Şurup Zayıflatır mı?

Duphalac şurup, bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak, kronik kabızlık rahatsızlığı olan hastalara doktorlar tarafından verilen bir tedavi ilacıdır. Günlük hayatta tuvalete rahatça çıkamayanların bu sorunu yaşayarak kullandığı ishal ilaçları zayıflama yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Vücuttan besinleri bağırsak yoluyla komple atarak alınan besinlerin vücuda yaramamasını aynı zamanda da kalori şeklinde geri dönmemesini sağlamaktadır.

Duphalac Şurubun Zayıflamaya Etkisi

Bağırsak hareketleri yavaş olan kişilerin beslenmeden sonra dışkıyı atamamalarından dolayı vücutlarında kilo artışı meydana gelmektedir. İçinde laktüloz maddesi bulunan ve bağırsaklarda yarattığı laksatif etki, yani rahatça tuvalete çıkarma özelliğiyle bu şurup diyet yapamayanların seçimi haline gelmiştir.

Özellikle diyet yapmayı başaramayan, yeme isteğinin önüne geçemeyen kişiler, diledikleri gibi beslendikten sonra, besinlerini bu şurup yardımıyla bağırsaklardan dışarı atabilecekleri düşüncesiyle olduğundan daha fazla besin almaktadırlar. Bu da kilo vermek isteyenler tarafından uygulanan bir yanlıştır. Ayrıca her bünyenin farklı olduğu ve bir maddenin vücuda göstereceği olumlu ya da olumsuz etkilerin değişkenlik gösterebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Zayıflamak İçin Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurup her ne kadar zayıflama amaçlı kullanılmak istense de sonuçta bir ilaç olduğu için asla doktor gözetimi olmadan kullanılmamalıdır. Günde tek doz alınan Duphalac şurubun bile bağırsakları harekete geçireceği unutulmamalıdır. İlaç 48 saat içinde vücuda ve bağırsaklara etkisini göstermektedir. İlacın etkisi, bağırsaklardan besinleri atarak tamamen temizleme şeklindedir. Tatlı ve kaygan sıvı şeklinde bu şurubun içimi kolaydır.

Duphalac Şurubun Vücuda Yan Etkileri

Kilo verme amaçlı kullanımda ne kadar çok içilirse o kadar kilo veririm orantısıyla hareket edildiğinde ne yazık ki ilaçla ilgili doz aşımları meydana gelir. Kişi şurubun fazla kullanımından ötürü ciddi karın ağrıları yaşayabilir. En yaygın görülen yan etkileri ise isal, bulantı ve kusmadır. Ayrıca ilaç yardımıyla sürekli tuvalete çıkma, ilerde bağırsakların tembelliğine yol açmaktadır ve bağırsaklar şurup olmadan ne yazık ki çalışmamaktadır. Bilinçli bireylerin doktor gözetimi olmadan ilacı kullanmaması, insan sağlığı için en faydalı karar olacaktır.Zira insan sağlığının herşeyden önemli olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Serkan dedi ki:

    Duphalağın içinde bulunan laktüloz vücut tarafından parçalanmaz bu yüzden şekere etkisi yoktur. Bağırsakların tembelliğine yol açmaz, aksine laktüloz bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilere yem olarak bu bakterilerin sayısının artmasına katkıda bulunur. Prebiyotik etkisi vardır.

  2. Gamze dedi ki:

    Duphalac ne kadar içilmeli? Sağlık için bir zararı var mı?

  3. Gül dedi ki:

    Bende kullanıyorum gayet güzel bir ilaçtır