Zayıflama Yöntemleri » Zayıflatır Mı? » Sabahları Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Sabahları Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kilo verme maratonunda olan ama kahveden de vazgeçemeyen pek çok kadının merak ettiği sorulardan birisi de; sabahları içilen kahvenin kilo verdirip verdirmediğidir. Özellikle sabahları aç karnına içilen kahvenin vücuda ve kilo vermeye olan etkisi üzerinde son yıllarda yapılan araştırmalar, kahve severleri mutlu edecek sonuçlara ulaşmıştır.

Kahve ve Antioksidan Özelliği

Sabahları aç karnına içilen 1 bardak kahvenin vücut için önemli ölçüde antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kahvede yer alan kafeinin zararlı olduğuna dair genel bir kanı mevcuttur ancak kafeinin tam aksine vücut için pek çok yararı bulunmaktadır ki bunların başında da antioksidan yani vücudu zararlı maddelerden temizleyici özellikleri gelir. Son yıllarda pek çok insan deneği üzerinde yapılan testler sonucunda, hiçbir şekilde kahve tüketmeyen kişilere göre her sabah 1 bardak kahve içenlerin vücutlarında çok daha fazla antioksidan madde barındırdıkları tespit edilmiştir. Normalde günlük hayatta pek çok yiyeceğin içerisinde antioksidan maddeler bulunmaktadır ancak kahve her an her yerde kolaylıkla ulaşılabilen bir gıda olduğundan ötürü antioksidan alımı konusunda kahveden faydalanmak daha pratik olmaktadır.

Antioksidan Kilo Vermeyi Etkiler mi?

Antioksidanlar insan vücudunda yer alan hücreleri korumakla görevlidirler. İlerleyen yaşlarda vücutta yüksek miktarda antioksidan eksikliği baş göstermektedir ve bu sebeple vücudun dışarıdan antioksidan almaya daha çok ihtiyacı bulunmaktadır. Antioksidanlar kalp sağlığını iyileştirici özelliklerinin yanı sıra kansere karşı da güçlü koruma sağlamaktadır. Ayrıca antioksidanlar kan dolaşımını hızlandırmakta ve bu sayede kilo verme sürecinde olan kişilerin çok daha rahat bir şekilde zayıflamalarına yardımcı olmaktadır.

Türk Kahvesi İle Kilo Verme

Her Tür Kahve Kilo Verdirir mi?

Kahvenin kilo verdirici ve metabolizma hızından bahsederken söz konusu olan kahveler elbette bol şekerli ve tatlandırıcılı kahveler değildir. Zayıflatıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı kahve tüketiminde sade ya da çok az şekerli Türk kahvesi tüketimi uygun olmaktadır. Bu kahvelerin dışında kalan nescafe ya da üçü bir arada kahveler ise kesinlikle zayıflama sürecinde tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Çünkü kahveye ek ürün ilave edildikçe vücuda yarardan çok zarar vermeye başlamaktadır.

Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?

Sabahları aç karnına içilen kahvenin bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece midesi aşırı hassas olan kişilerde kahve bir miktar mide ağrısına sebep olabilmektedir. Bunun dışında sabahları 1 bardak kahve içmenin insan vücuduna zararı değil, yararı vardır. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi çok miktarda içilen kahve de vücutta kalp atışlarının hızlanması, panik hissi ve baş dönmesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bu sebeple kahvenin dozunda tüketilmesi önemlidir.

Zayıflama Programlarına Kahve Nasıl Dahil Edilebilir?

Siyah kahve içilerek metabolizmanın hızlandırılabileceği pek çok araştırma ile kanıtlanmış bulunmaktadır. Bu sebeple sabahları aç karnına içilen sade kahvenin zayıflatıcı etkisi olduğu söylenebilmektedir. Metabolizmanın kahve sayesinde hızlanması ile birlikte yağ ve şeker yakımı da vücudun genelinde daha fazla olmakta ve bu da kilo vermeye destek sağlamaktadır. Ancak daha fazla kilo verebilmek için daha çok kahve içmeye çalışmak da yine yanlış yapılan zayıflama çabalarından başka bir tanesidir. Çünkü çok miktarda kahve tüketimi neticesinde vücuda aşırı kafein yüklemesi yapılacağından ötürü hem böbreklerde hem de midede fazla asit birikimi meydana gelmektedir. Bu yüzden de sabah aç karnına ve öğlen saatlerinde olmak üzere günde maksimum 2 bardak kahve kilo verme programında düzenli beslenme ve sporun yanında destekleyici zayıflama yöntemi olarak uygulanabilmektedir.

“Sabahları Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?” hakkında 2 yorum

 1. Merhaba hocam ben sabahları aç karnına şekersiz kahve içmek istiyorum da bunu her sabah içebilir miyim? Benim kilo sorunum var da zayıflamak istiyorum ne yapabilirim

  1. Diyetisyen Betül Yücel

   Nursel hanım;
   Midenizde bir sorun yoksa ya da rahatsız etmiyorsa içebilirsiniz.
   Sitemizde bu konuda çok fazla içerik var. Göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir