Diyet Yaparken Sakız Çiğnemek – Sakız Çiğnemek Zayıflatır Mı?

Diyet yaparken sakız çiğnemek birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Özellikle sakızın zayıflama üzerine etkisi en merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Genellikle bayanlar tarafından tercih edilen ve gün içinde stresi aldığı gerekçesiyle çiğnenen sakız aynı zamanda metabolizmanın sağlıklı çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Sakız çiğneme hakkında fikir ayrılıkları söz konusu olsa da yapılan araştırmalar, sakız hakkında olumlu yönde sonuçlar vermektedir. Gün içinde aşırıya kaçmadan sakız çiğnemeyi sevenler hem günlük stresi yenmekte hem de vücutlarını diyete uygun şekilde çalıştırmaktadır. Bunu yapabilmek, kilo verme sürecinde olumlu sonuç doğurmaktadır.

Diyet Yaparken Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek zayıflatır mı sorusuna verilebilecek cevap doğrudan evet ya da hayır değildir. Her metabolizma diğerinden farklıdır. Kişi diyet yaparken diğer yandan kilo vermek için farklı arayışlara girdiyse sakız da bu konuda yardımcı olabilecektir.

Hem diyet yapıp yediklerinize dikkat etmeniz hem de sakızla midenizi kontrol altına almanız kilo verme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Sakızın zayıflatması üzerine pek çok efsanenin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlara dayanılarak sık sık sakız çiğnemek mideyi genişletir mi kaygısı yaşanmaktadır. Diyet yaparken sakız çiğnemek, mideyi genişletmez aksine küçültür.

Sakız Çiğnemek Zayıflatır Mı?
Sakız Çiğnemek Zayıflatır Mı?

Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı?

  • Sakız çiğnemek yüzü zayıflatır mı, bölgesel kilo verme üzerinde etkisi var mı soruları birçok kişi tarafından merak edilebilmektedir. Sakızın bölgesel kilo verme üzerinde net bir sonucu yoktur ancak genel olarak zayıflamaya yardımcı olduğu görülmektedir.
  • Yemekten sonra sakız çiğnemek, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak yağ depolamadan sindirmeyi mümkün kılmaktadır.
  • Sakız çiğnemenin faydaları üzerine kısa bir araştırma yapıldığında göze çarpan ilk unsurun mide olduğu görülmektedir. Midenin küçülmesi ve açlık hissinin yatışması adına sakız çiğnemenin zayıflatmaya faydalı olduğu görülmektedir.

Sakız Çiğnemek İştah Keser mi?

Diyet yaparken hemen herkesin dert yandığı en önemli şey acıkmaktır. Sık sık acıktığını ve bu sebeple diyetini yapamadığını söyleyenler, sakız çiğneyebilirler. Sakız acıktırır mı korkusu yaşayanlar aksine tokluk hissi yaydığını ve kilo vermeyi mümkün kıldığını unutmamalılar.

Gün içinde yeterince sakız çiğneyen kişiler, mideleri boş olsa da iştahlarının kapandığını görebilirler. Bunun nedeni sakızın şişkinlik yaratmasıdır. Oluşturduğu şişkinlik nedeniyle midenin açlığı hissetmesine izin vermemektedir.

Sakız Çiğnemek Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Sakız çiğnemek metabolizmayı hızlandırır mı sorusunu soran kişiler bu sorunun cevabının evet olduğunu bilmeliler. Sakız, beyni kandırma konusunda oldukça etkili bir araçtır.

Mideye devamlı besin girdiği düşüncesini yarattığı için metabolizma da devamlı çalışmaktadır. Metabolizmanızın çalışmaya başlaması sonucunda yağ yakımı da hızlanmaktadır. Dolayısıyla sakızın kilo verme sürecinde etkili olduğu görülmektedir.

Düzenli olarak sakız çiğneyen kişiler, diyetleri boyunca daha fazla kalori harcarlar. Bu sayede kilo verirken ufak da olsa destek alarak metabolizmalarının güçlenmesini mümkün kılarlar.

Sakız İştahı Azaltır mı?

Sakız çiğnemek iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Yemek aralarındaki atıştırma öncesi sakız çiğnemek ara öğün saatinde alınan kalori miktarını azaltmaktadır. Ayrıca klinik araştırma verilerine göre bir saat sakız çiğnemek on bir kalori harcanmasını sağlamaktadır.

Diyet Yaparken Sakız Çiğnemek Kaç Kalori Yaktırır?

Sakız kalorisi düşük bir besindir. 1 adet sakızın 7 kaloriden oluştuğu bilinmektedir. Bünyesinde 1 oranında karbonhidrat bulunduran sakız aynı zamanda 0.16 potasyum, 0,3 oranında kalsiyum sahibidir.

Sakızın kendi kalorisi bu denli düşükken yaktırdığı kalori ise 11’dir. 1 saat sakız çiğneyen kişi 1 saatin sonunda 11 kalori yakmaktadır. Şekersiz ve herhangi bir aroma bulundurmayan sakızları gün içinde birkaç kez çiğnemeniz durumunda diyetinizin önemli bir kısmını destekleyebilirsiniz.

Hem diyetle beslenen hem de sakız çiğneyerek kalori harcayan kişi hedeflediği kiloya inmekte pek de zorlanmayacaktır. Kısa süre içerisinde birçok destekle beraber vücut yağlarını eritebilmek, zayıflayabilmek mümkün olacaktır.

Sakız Çiğnemenin Yararları

Sakız, ucuz, pratik ve düşük kalorilidir. Öyle ki en şekerli olan sakız bile sadece 10 kaloridir ve acıkınca bir tane sakız çiğnemek yeme ihtiyacını en az yarım saat ileri atar. Yani atıştırma hissini ortadan kaldırır ve kilo alımını frenler.

Atıştırma öğünü olarak kullanıldığında açlık duygusunu yok eder. Böylelikle öğün aralarında kan değerlerinin düşmesi ve hemen yiyecek bir şeylere saldırma durumunda kalınmaz.

“Diyet Yaparken Sakız Çiğnemek – Sakız Çiğnemek Zayıflatır Mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın