Cinsellik Zayıflatır mı?

Cinsellik zayıflatır mı? Kaç kalori harcatır? Sorusu sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Yazıda, cinsellik ve zayıflama arasındaki ilişki hakkında aklınıza takılan soruları bulabilirsiniz.

Cinsellik kişilerin belli oranda efor sarf edilmesine neden olan bir aktivite olarak ele alındığında kilo verdirdiğini söylemek mümkündür. Uzmanlara göre cinsellik sırasında vücudun salgıladığı belli başlı hormonların metabolizma hızını da etkileyerek, aktif bir cinsel yaşamın zayıflatıcı etkisi olduğunu açıklamaktadırlar. Cinsellikle birlikte elde edilen hormonlar arasında seratonin ve dopamin hormonları gelmektedir. Mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonu, bireylerin daha mutlu olmalarını sağlarken, iştahında bastırılması ile birlikte cinsellik kilo verdiriyor denebilir.

Cinsellik Ve Zayıflama İlişkisi

Somut olarak cinselliğin vücuda olan olumlu etkilerinin yanı sıra, partneri ile mutlu bir uyum yakalamış ola kişilerin psikolojilerini de iyi olacağı ihtimalinin yüksek olmasından dolayı, kişiler dış görünüşlerine daha çok dikkat edeceklerdir.

Bu noktada ilk olarak fazlalıklarından kurtulmak erkek ve bayanın güzelleşmek adına aklına ilk gelebilecek detaylardan biridir. Cinsellik sırasında vücuda salınan seratonin hormonun iştahı kesmesi ve daha az yeme isteği uyandırması gibi etkileri sayesinde, cinselliği bir kilo verme aracı olarak da değerlendirmek mümkündür.

Cinsellikle Nasıl Zayıflanır?

Cinsellik ve zayıflama bağlantısı üzerine yapılan araştırmalara göre, cinsel yaşamda aktif rol oynamak, spor yapmakla eş değer olduğunu göstermiştir. Spor salonlarına kalori yakmak ve zayıflamak için gidenlerin bu noktada partnerleri ile birlikte olmalarının yağ yakma da daha etkili olduğu belirtilmiştir. Araştırmaya göre ilişki sırasında yapılan her hareket belli oranda kalori yakılmasını sağlıyor.

Sevişmek Kaç Kalori Harcatır?

Her aktivitenin kalori yakma miktarı kişilerin cinsiyeti, metabolizma hızı, kilosu gibi pek çok etmene göre değişmektedir. Sevişirken harcanan kalori de farklı etmenlere göre değişmektedir. Ancak ortalama hız ve vücut özellikleri göz önünde bulundurduğunuzda 1 saat cinsel aktivite, yaklaşık 500 kalori harcamanızı sağlamaktadır. Bu da, 1 saat yürümekten çok daha fazlasına denk gelmektedir.

Yorum yapın