Sonbaharda Nasıl Beslenilmeli?

Sıcak yaz aylarının sona erdiği günlerde sonbahar için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Yaz aylarını hafif beslenme alışkanlığıyla geçirenlerin vücutlarını sonbahara hazırlamaları gerekmektedir. Aksi halde serinleyen havayla beraber metabolizmanın çalışma düzeni de bozulabilir. Zira ortamdaki ısının artması ya da azalması vücudun dengesini de değiştirdiğinden nasıl ki mevsime göre giyiniliyorsa, aynı zamanda mevsime göre beslenilmelidir.

Sonbahar Aylarına Uygun Beslenme

Yaz aylarında meyve, sebze ve sıvı ağırlıklı hafif beslenmeye alışan insanların vücudu sıcak havanın etkisindedir. Zira hava sıcak olduğunda yiyecekten çok içeceğe ihtiyaç duyulmakta ve metabolizma da ona uygun çalışmaktadır. Sonbahar aylarında da yazdaki beslenme alışkanlığını devam ettirenlerin vücudu serin havalarda gereken vitamin, mineral ve kalsiyum açısından fakir kalır ve zayıf düşer.

sonbahar-aylarinda-beslenme

Bu sebeple özellikle havanın serinlemeye başladığı eylül başından itibaren herkesin daha düzenli öğünlerle beslenmesi gerekir. Yağ veya karbonhidrat ağırlıklı değil, vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmek ve vücudun direncini artırmak gerekir. Bu sayede mevsim değişikliğinden kaynaklanan dengesizliğin sebep olduğu hastalıkları önlemek mümkün olabilecektir.

Sonbaharda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Sonbaharın başlarından itibaren süt ve süt ürünleri tüketimine özen gösterilmesi, özellikle yumurta ve beyaz et ağırlıklı beslenilmesi ve sebze, meyve tüketimine dikkat edilmesi önerilmektedir. Bu sayede metabolizmanın serinleyen havaya uyum sağlaması ve mevsim geçişinin zararsız atlatılması sağlanabilir. Zira vücudu hastalıklardan korumanın en önemli yolu doğru ve dengeli beslenmektir.

 

Yorum yapın