Stres Zayıflamaya Engel Midir?

Birçok insan stres anında, yemek yeme isteğinde artış olduğunu fark etmiştir. Canınız sıkıldığında, depresyonda olduğunuzda kendinizi buzdolabının önünde bulabilirsiniz. Aşırı strese maruz kalındığında, metabolizma yavaşlar. Böylece insülin hormonunun salgılanmasında düzensizlik başlar. Vücutta insülin direnci oluşur. Metabolizma yavaşladığı zaman kilo verme durma noktasına gelir.

Siz stres yaşadığınız zaman vücudunuz kendisini korumaya alacaktır. Yediklerinizi vücudunuz depolamaya başlar. Kilo alımına neden olur. Az yiyecek tüketseniz bile kilo vermeniz imkânsız hale gelir.

Uzun süre aç kalarak, şok diyetler uygulayarak beslendiğiniz zaman vücut stres nedeniyle kilo vermeyi durduracaktır. Aç kalmadan yaptığınız diyetlerde, vücut strese girmez ve rahat hissettiğiniz zaman vücudunuz yiyeceklerin sindiriminde sıkıntı çekmez.

stres-zayiflama

Rahatlamak için tükettiğiniz aşırı karbonhidrat içeren yiyecekler(çikolatalar, hamurişleri vb.) , size kesin çözüm sağlamayacaktır. Geçici olarak mutlu olmanızı sağlarlar fakat kilo olarak vücudunuzda depolanırlar.

Stresi Azaltmak İçin Neler Yapmalı?

 • Sizi strese sokan durumun ne olduğunu bulup, konuyu direkt oradan çözmeye çalışmalısınız. Geçici çözümler kesin sonuç sağlamaz.
 • Spor yapmak sizi rahatlatacak hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. Spor yapma şansınız yoksa bile mutlaka açık havada yürüyüş yapmayı aksatmayın. Açık havada yapılan yürüyüş sizi rahatlatacaktır.
 • Bitkilerin gücünden faydalanabilirsiniz. Rahatlatıcı çaylar içebilirsiniz. Adaçayı, melisa, rezene çayları tüketebilirsiniz.
 • Duş alarak, masaj yaptırarak rahatlamaya çalışın.

Yediklerinize Dikkat Edin

 • Bol bol balık tüketin. Sağlıklı yağlar zinde olmanıza rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Antioksidan olarak c vitamini alabilir veya bir fincan Türk kahvesi tüketebilirsiniz.
 • Potasyum ve magnezyum stresi azaltır. Beslenmenize özen gösterin. Potasyumu özellikle muzdan ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.
 •  Proteinsiz kalmayın. Her gün ve her öğünde mutlaka yoğurt tüketin.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Şevkat dedi ki:

  Stres gerçekten de birçok şeyin sorumlusu. Özellikle de depresyonun tetikleyicisi. Tabi kilo probleminden sonra..

 2. Bilal Can dedi ki:

  evet. stress dediğimiz şey her şeye sebep olur. saç dökülmesi, kepeklenme, kilo alma, can sıkıntısından yemek yeme…

 3. necmi dedi ki:

  oturmak yerine hareket edin. yürüyüş ve egzersizyapmak sizi iyi hissettirip seretonin ve endorfin hormonlarını salgılamanızı sağlar.

 4. aslı izmir dedi ki:

  bildiğim kadarıyla stres bazılarında kilo verdirirken bazılarının da kilo almasını sağlıyor. o yüzden stresin hangi yönde olduğunu bilmek gerekir bence.