Terlemek Zayıflatır Mı?

Son zamanlarda sık sık terleyerek zayıflamak mümkün mü sorusu sorulmaktadır. Terleyerek kilo vermek için zayıflama eşofmanları, streç film gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

Kilo vermek için çeşit çeşit yöntem kullanılabilir. Diyet listelerinden, egzersiz programlarına ve sindirimi hızlandırıcı çaylara kadar birçok yöntem denenmektedir. Bu yöntemlerin her birine ekstradan faydası olacak bir diğer yöntem ise terlemektir. Terlemenin birçok uzman tarafından kabul edildiği üzere zayıflamayı hızlandırdığı ve kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Terlemek Nasıl Zayıflatır?

Terleme olayı insanın vücut ısısının yükselmesi ve buna bağlı olarak cilt üzerindeki gözeneklerden vücutta bulunan gereksiz maddelerin atılması olarak tanımlanabilir. Bu atılım sırasında vücut her zamankinden daha fazla efor sarf eder ve ortaya çıkan vücut ısısı kısa sürede yağların yakılmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda doğru şekilde terlemek metabolizmanın da doğru bir biçimde çalıştığının göstergesi olacaktır. Bütün bunların yanı sıra terleyerek vücuttaki toksinlerin bir kısmının da atılması mümkün olacak ve kilo vermek bir kez daha kolaylaşacaktır.

Zayıflamak İçin Nasıl Terlemek Gerekir?

Vücudun doğru çalışarak kilo vermesi içim mutlak surette doğal yollar ile terlemesi gerekmektedir. Egzersiz esnasında ter atmak, uzun yürüyüşler ve koşulardan sonra terlemek bu yollara örnek olarak gösterilebilir.

Eğer kalp rahatsızlığı bulunmuyor ise uygun süre saunada kalarak terlemek de vücudun kendini çalıştırması ve yenilemesi için etkili bir yöntem olmaktadır.

Terleme Eşofmanları Sağlıklı Mı?

Son dönemde oldukça popüler olan naylon yapılı terleme eşofmanları cildin hava almasına engel olarak terleme ortaya çıkarır ve bu vücuttan toksinlerin atılarak rahatlaması için uygun bir yol değildir. Bu eşofmanların kullanıldığı dönemde kısa süreli ve ani kilo kayıpları yaşansa bile sağlıklı zayıflamak için terleme eşofmanları veya buna benzer yapay araçlar etkili olmamaktadır.

Terleyerek zayıflamak için mutlaka bol miktarda egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca bu evrede bol su tüketmek de vücudun kaybettiği suyun yerine koyulması ve metabolizmanın hızlanması açısından önem taşımaktadır. Bütün bunların yanı sıra yalnızca terleme yolu ile kilo vermek elbette mümkün değildir. Bu yönteminde uygun diyet ile desteklenmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu diyet listeleri ise vücudun gereksinimlerine göre bir uzman tarafından belirlenmelidir. Aksi takdirde vücut fonksiyonlarının aksaması söz konusu olabilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Terlemek Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    Terlemek Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Terlemek Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.