Zayıflamak İçin Değiştirmeniz Gereken 6 Alışkanlık

Zayıflamak her ne kadar kolay bir süreç olmasa dahi, gerekli kararlılık ve istek gösterildiğinde ulaşılabilir bir hedef halini alıyor. Kişiler kilo verme sürecine öncelikle günlük hayatlarında birkaç basit alışkanlığı değiştirerek başladıklarında, zaman içerisinde almaya başladıkları sonuçlar onları daha fazla motive ediyor ve aynaya baktığında görmek istediği vücut ile karşılaşan daha mutlu, kendine daha çok güvenen özgüvenli bireyler ortaya çıkmış oluyor. Şimdi bu altı kolay adıma daha yakından bakalım;

1- Dışarıda Yemek veya Sipariş Vermek Yerine Evde Yemeyi Tercih Edin!

İş hayatının yorgunluğu, üzerine eklenen trafik çilesi derken günümüz insanının eve gelip yemek yapmaya çokta fazla zamanı kalmıyor. Ancak bu kesinlikle değiştirilmesi gereken bir alışkanlık. Haftanın en az 4 günü evde düzenli yemek yemeye başladığınızda aldığınız kalorinin ciddi şekilde azaldığını göreceksiniz. Çok fazla üşeniyor ve zaman bulamıyorsanız artık hemen her markette bulabileceğiniz konserve veya doğranmış kullanıma hazır gıdaları tercih edebilirsiniz. Her halükarda dışarıda yemekten hem daha ekonomik olduğunu hem de zayıflamanıza ne kadar yardımcı olduğunu göreceksiniz.

2- Gece Geç Saatlere Kadar Uyanık Kalmaktan Vazgeçin

Uykusuzluk bir diğer önemli problemler arasında gösterilmekte. Çalışıyorsanız veya çocuk sahibi iseniz özellikle gün içerisinde kendinize ayıracak vaktiniz çokta fazla kalmayabiliyor. Buda biraz sakinlik ve kalan işleri halledebilmek adına bireyleri daha geç saatlere kadar ayakta kalmaya itiyor ancak bu yeme düzeni ve kilo alımı konusundan kesinlikle istenmeyen bir durum. Uyanık olduğunuz süre boyunca beyniniz vücudunuza acıkma sinyalleri göndermeye devam ediyor ve eliniz eninde sonunda maalesef ki yemeğe gidiyor. Buna engel olmanın en iyi yolu ise iyi bir uyku düzeni oturtmak.

3- Yemek Yemek Başlı Başına Bir iştir, Televizyon Karşısında Yemek Yemeyin

Bu sıklıkla düşülen yanlışlardan bir diğeri. Yemek yemek için çoğunlukla masaya geçmeyen insanlar dahi var. Televizyon karşısında, bir maile cevap verirken veya bir arkadaşınız ile sohbet ederken yemeğinizi yiyerek zamandan kazandığınızı düşünebilirsiniz ancak bu kesinlikle yanlış bir alışkanlık. Böyle bir durumda beyin yemek yeme işine yoğunlaşamadığı ve dikkatiniz birden fazla olaya bölünmüş olduğu için, farkında dahi olmadan normalde tüketeceğinizden daha fazla yemek yiyebilirsiniz.

4- Hızlı Yemek Yemeyin

Yemek yemeye başladıktan sonra beyine doygunluk hissi veren sinyallerin gönderilmesi belli bir zaman almaktadır. Bu süre yaklaşık olarak 20 dakikalık bir zaman dilimidir. 20 dakika içerisinde ne kadar çok yemek yerseniz yiyin doyduğunuzu hissetmeyeceğinizden gerekenden daha fazla besin tüketmiş olursunuz ve olması gerekenden daha çok kalori alırsınız. Bu nedenle yemeğinizi iyice çiğneyerek ve acele etmeden yemeniz önerilmekte.

5-  Yaşam Tarzınızı Canlandırın

Sizde bakkala dahi arabayla gidenlerdenseniz bu huyunuzdan acilen vazgeçmeniz gerekiyor. Yapacağınız küçük değişiklikler ile spora gitmeyin, sporu hayatınıza getirin. Örneğin işe giderken bir durak önce inin yürüyün ve aynı şekilde eve gelirken de son bir durağınızı yürüyüş ile geçirin. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Eviniz yakınındaki ihtiyaçlarınızı karşılamak için dışarı yürüyerek çıkmayı deneyin.

6- Abur Cuburdan Uzak Durun

Gün içerisinde acıktığınızda eliniz mutlaka, yemeniz gereken asıl yiyecekler dışında bir şeylere uzanmaktadır ancak önemli olan bu ürünlerin ne derece sağlıklı olduğudur. Hazır gıdalardan; cips, çikolata çerez benzeri atıştırmalıklardan uzak durmak için acıktığınızda tüketebileceğiniz sağlıklı besinleri elinizin altında bulundurun. Örneğin başucunuzda veya ofisteki çekmecenizde günlük taze meyve bulundurun ve bir şey yeme ihtiyacı hissettiğinizde onları tüketin.

Yorum yapın