Zayıflamak İçin Günde Kaç Dilim Ekmek Yenmeli? 

Zayıflamak istiyor ve ekmek tüketiminde kararsız mısınız? Kilo vermek için ekmekten tamamen vazgeçmeniz gerekmiyor. Kaç dilim ekmek tüketeceğinizi bilmeli ve doğru ekmek çeşidini seçmelisiniz.

Öğünlerin, yemeklerin yanında çok tüketilir ekmek. Ekmeğin tamamen kesilmesi çok zordur. Zaten vücudun karbonhidrat yüklü besinlere de ihtiyacı olduğundan tamamen kesilmemeli, sadece günlük belirli bir dilim olarak sınırlandırılmalıdır.

 Ekmek Kilo Alınmasına Sebebiyet Verir mi?

Ekmek, karbonhidrat yüklü olduğundan kalorisi yüksek olan bir hamur işidir. Günlük gereğinden fazla tüketilip, tüketilen kaloriyi yakacak kadar enerji harcanmıyorsa ciddi derecede kilo alınmasına sebep olur.

Ekmek Günde Kaç Dilim Tüketilmeli?

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sürekli hareket halinde olanlar ve hareketsiz bir işe sahip olanların yiyeceği ekmek miktarı aynı değildir. Aynı zamanda günlük yenilen ekmek dışında, başka karbonhidrat (makarna, şeker, pilav vb.) tüketimi, yenilecek olan ekmek miktarını etkiler. Karbonhidrat olarak sadece ekmek yenilirse günlük 7 dilim, ekmek dışında karbonhidrat içerikli besleniliyorsa günlük 4 dilim ekmek tüketimi önerilir.

diyette-ne-kadar-ekmek-tuketilmeli

Hangi Ekmeklerde Daha Az Kalori Vardır?

Yulaf Ekmeği

Fırından aldığınız beyaz ekmekle tadı tıpa tıp benzeyen yulaf ekmeği, hem çok faydalı hem de kilo aldırmayan bir ekmek çeşididir.

Kepek Ekmeği

Diyet yapılırken çok tercih edilen kepek ekmeğin, kalorisi oldukça düşüktür. Yenilen ekmek miktarının çoğu metabolizmayı hızlandırarak dışarı atılır.

Çavdar Ekmeği

İçeriğinde bulunan lif ile beyaz ekmeğe göre çavdar ekmeği, %30 daha tok tutar. Kilo alınmasını engellerken aynı zamanda kilo verilmesini de hızlandırır.

Kahverengi Pirinç Ekmeği

Beyaz ekmek yenildikten sonra kan şekeri düştüğü için daha çok acıkılır. Kahverengi pirinç ekmeği ise kan şekeri seviyesinin düşmesini engelleyerek daha çok enerji verir ve geç acıktırır.

Tam Buğday Ekmeği

Aniden acıkmalara engel olur. Vitamin ve mineral yüklü olan tam buğday ekmeği,  sindirime katkıda bulunarak bağırsak hareketlerini düzenler.

“Zayıflamak İçin Günde Kaç Dilim Ekmek Yenmeli? ” üzerine 2 yorum

  1. Doktorum diyet listemde günlük 4 dilim ekmeğe izin verdi. 2’sini çavdar 2’sini tam buğday olarak tüketmemi önerdi.

    Cevapla

Yorum yapın