Zayıflamak İçin Hibiskus Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Medine gülü ve narçiçeği olarak da adlandırılan hibiskus çayı, C vitamini açısından çok yüksektir. Koyu kırmızı renkte olan hibiskus çayı ekşi çay olarak bilinir.  Zayıflamaya olan etkisi kesinleşmiştir.

Hibiskus Çayının Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Çok keskin bir ödem söktürücüdür. Kilo vermek için ödemin vücuttan atılması önemli bir etkendir. Karın bölgesinde olan şişkinliği alır ve hazımsızlığa iyi gelir. Aniden gelen yeme isteği ve tatlı krizini önleyerek kan şekerini düzenler. Sindirim sistemini harekete geçirir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına etki eder. Hibiskus çayı hem demleme olarak hem de sallama poşetinde olarak aktarda satılmaktadır. Aşağıda verilen demleme hibiskus çayı tarifidir;

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus Çayı Malzemeleri

  • 2 bardak klorsuz su
  • 1 tatlı kaşığı hibiskus çayı

Hibiskus Çayı Yapılışı

2 su bardağı klorsuz su kaynatılarak, içine 1 tatlı kaşığı hibiskus 1 tatlı kaşığı hibiskus katılır ve ocaktan alınıp 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra eğer tatsız tüketilmek istenmezse tarçın, limon suyu veya portakal kabuğu konulabilir.

zayiflamak-icin-hibiskus-cayi-tuketimi-nasil-olmali

Hibiskus Çayı Günde Bardak Tüketilmeli?

Hazırlanan 2 bardaklık hibiskus çayının 1 bardağı sabah, 1 bardağı ise akşam olmak üzere tüketilir.

Hibiskus Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle hibiskus çayının kesinlikle 15 dakikadan fazla demlenmemesi gerekir. Aksi takdirde çayın tadı acımtırak olur. Yapılan çay 2 günden fazla buzdolabında bekletilmemelidir. Çok fazla rengi olan hibiskus çayının koyu kırmızı olanı tercih edilmelidir. Alınırken bir miktarının tadına bakılmalıdır ve eğer tadı ekşiyse alınmalıdır.

Hibiskus Çayını Kimler Tüketmemelidir?

İlaçlarla kullanıldığında, ilaçların yan etkisini arttıracağından, düzenli olarak ilaç kullananlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Hamileler tarafından hibiskus çayının düşüğe yol açma ihtimali olduğu için tüketilemez. Bebeklerin,  gastrit, ülser gibi rahatsızlıkları olanların ve emziren annelerin içmemesi önerilir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zeytin dedi ki:

    Hibisküs çayını adet düzenim için kullanmaya başladım. Düzenli kullanım sonrasında geciken adetlerim düzene girdi. O amaçla kullanmasam da 4 kilo kadar da verdim.

  2. Melis dedi ki:

    Zeytin hanım diyetsizmi 4 kilo verdirdi acaba hibüsküs çayı. Ben yeni aldım ama 1 ay sonra belli olur akşam yemekleride yemiyorum günler kısalacagı için kışın daha rahat kilo veriyorum ve 2 öğün yiyorum inşallah faydası olur😊