Cacık Kaç Kalori?

Cacık özellikle yaz aylarının serinletici aperatiflerindendir. Diyet programları için oldukça uygun olacak cacık, 100 gram kadar olduğunda 47 kaloridir. İçerisinde yoğurt, salatalık, sarımsak gibi faydalı besinler bulundurması bakımından vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bol sarımsaklı tüketildiğinde faydası kat be kat artmaktadır ama mide rahatsızlığı olanlar için çok fazla tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Cacığın Besin Değerleri

Cacık, özellikle kalsiyum, fosfor, protein, vitaminlerden A ve B içererek insan vücudunun gerek duyduğu mineralleri almasını sağlar. Cacığın besin değerleri, kullanılan yoğurdun türüne göre değişebilir. Örneğin; verilen ölçüde cacığın içindeki yağ oranı 2 ila 3,4 gram arasındadır. Ancak yağlı yoğurt kullanılırsa bu oran değişebilir. Bunlar dışında cacığın içindeki besin değeri ve oranları şöyledir; karbonhidrat 5, protein 3, lif 0,5 gram seviyelerinde, kolesterol 6, sodyum 400, potasyum 150 miligram seviyelerindedir. Bunlara ek olarak 1,3 seviyesinde de demir mevcuttur.

cacik-kalori

Cacığın Faydaları

Cacık içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bakımından diyet sürecinde zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Vücut içindeki bakterilerin yok olmasında, bağırsakların prebiyotik dengesinin sağlanmasında, vücudun su ihtiyacının karşılanmasında faydalıdır ve kalsiyum oranın yüksek olması açısından da kemik yapısına özel bir faydası bulunur. Diyet döneminde kişilerin ciddi sıkıntılarından olan sindirim sistemi sorunu, cacık sayesinde bir miktar azalabilir. Kalori oranı düşük olduğundan diyet programlarında öğlen ve akşam öğünlerinde rahatlıkla tüketilebilir.

Cacık Kaç Kalori?

Cacığın Kalorisi
Cacığın Kalorisi

Yorum yapın