Cezerye Kaç Kalori?

Cezerye, işlenmiş şekerler içermesi bakımından kalori oranı yüksek bir yiyecektir. Tatlı kategorisinde yer alan cezeryenin kalori oranı 100 gram için 150 olarak belirlenmiştir. Kilo kontrolü yapmaya çalışanların tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Cezerye içinde havuç, şeker ve isteğe bağlı birkaç çeşit malzeme daha barındırır. Cezerye tüketirken; diyet programı uygulamıyorsanız ve kilo sorununuz yoksa bile dikkatli olmalısınız. Aksi halde kilo almaya başlayabilirsiniz.

Cezeryenin Besin Değerleri

Cezeryenin karbonhidrat oranı son derece fazladır. Buna ek olarak 2 gram protein, 4 gram yağ bulundurmaktadır. Ayrıca 80 miligram sodyum, 250 miligram potasyum bulunduran cezerye ilaveten A ve C vitaminleri ile demir de barındırır. Besin değerleri yüksek olmasına rağmen tüketilebilecek sağlıklı bir besin değildir.

cezerye-kac-kalori

Sağlıklı besin öğeleri içeriyor olsa bile içinde şeker bulundurduğunu unutmamalısınız. Ayrıca havucun glisemik indeksi değerlerini de bilmek de yarar vardır.

Cezerye Diyet Yaparken Tüketilebilir mi?

Cezerye neticede tatlı kategorisindedir ve diyet programlarında tüketilmemesi gerekir. İçinde bulunan havuç, çiğ tüketildiğinde faydalı, şeker ve kalori oranı düşük bir sebzedir ama pişirildiğinde glisemik indeksi ciddi oranda artar. Üzerinde bir de şeker ilave edilince çok da sağlıklı bir yiyecek olmadığı görülebilir. Şeker hastası olanlar, diyet yapanlar, metabolik değerleri düzgün olmayalar cezeryeden uzak durmalıdır. Cezeryeyi şeker kullanmadan, tatlandırıcıyla hazırlasanız bile havucun pişmiş haldeki glisemik indeksi nedeniyle tüketmemelisiniz.

Cezerye Kaç Kalori?

cezerye-kac-kalori

Yorum yapın