Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Çiğ köfte ülkemizde çok sevilen bir yiyecektir. Önceleri etli hazırlanırken şimdilerde etli hazırlanması yasaktır. Bu nedenle etsiz çiğ köfte değerlerine bakılması gerekir. 100 gram kadar dürümsüz, lavaşsız, yeşilliksiz saf çiğ köfte 210 kaloridir. İçinde bulgur, salça ve baharatlar bulunduran çiğ köfte, lavaşla tüketilmediğinde nadiren yiyebileceğiniz bir yiyecektir. 100 gramı 210 kalori olan çiğ köftenin standart ölçülerdeki bir tanesi 63 kaloridir.

Çiğ Köftenin Besin Değerleri

Çiğ köfte içinde bulunan bulgurun, salçanın ve baharatların faydalı yönleri vardır. Ancak çok fazla bulgur tüketmek de kilo kontrolü konusunda sorunlara neden olabilir. Çiğ köfte içerisinde 34 gram kadar karbonhidrat, 3 gram protein, 7 gram yağ bulunur. Bunlara ilaveten 500 miligram sodyum, 600 miligram potasyum bulunduran çiğ köfte ayrıca kalsiyum, vitaminlerden de A ve C’yi barındırır. Çiğ köfte içerisinde ki kolesterol oranı ise 0 seviyesindedir.

Çiğ Köfte Faydalı mıdır?

Çiğ köfte makul seviyede ve sık sık tüketilmediğinde faydalı kabul edilebilir. Ancak kilo verme aşamasında çok fazla tüketilmemesi gerekir. Kilo almaya pek etki etmese de kilo vermenizi yavaşlatabilen bir yiyecektir. Çiğ köfte yerken en çok dikkat etmeniz gereken şey yanında eşlik edecek diğer besinlerdir. Çiğ köfteyi bol yeşillik ve limonla yanında ayran tüketerek yemelisiniz. Dürüme sarıp yediğinizde kalori oranı verilenden çok farklı olacaktır.

Çiğköfte Kaç Kalori?

cigköfte-kac-kalori

Çiğköfte Dürüm Kaç Kalori?

cigkofte-durum-kac-kalori

Yorum yapın