Ayran Detoksu ile Zayıflama

Ayran detoksu, kısa süre içerisinde hızlı kilo vermek isteyen pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Amaç, vücutta bulunan ödemin atılması ve vücutta bulunmakta olan toksinlerden kurtulmaktır. Genellikle, düzenli beslenme ve spor yöntemi ile kilo vermekte olan kişiler, duraklama dönemine girdiklerinde uygular. Böylelikle, hem vücuttaki ödem atılır ve tarzı da büyük bir sola kayış olduğundan dolayı, kişiler motive olur ve diyetlerine kaldıkları yerden devam ederler, hem de metabolizma şaşırtılmış olunur.
Ayran Detoksu Nasıl Uygulanır?
Ayran Detoksu ile zayıflama sürecinde, ayran detoksuna uygun bir kahvaltı yapılır ve ardından her 2 saatte bir yalnızca ayran çorbası tüketilir. Kahvaltının geç saatlere kalmaması ve en geç saat 10’a kadar yapılması önemli bir ayrıntıdır. Son içilecek olan çorba ise; saat 20 civarında içilmelidir.
Ayran detoksunu uygularken, mümkün oldukça fazla su içerek, vücudun temizlenmesine yardımcı olmak önemlidir. Bir diğer nokta ise; çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden mümkün oldukça uzak durmaktır. İçilecekse dahi, mutlaka şekersiz içilmeli ve ardından 1 büyük bardak su içilmelidir.
 
Ayran Detoksu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Ayran detoksu kahvaltısı hafif bir kahvaltı olup, önerilen öğünden az ya da çok tüketilmemelidir.

 • 1 kibrit kutusu kadar az yağlı peynir
 • Dilediğiniz kadar domates ve salatalık
 • 1 adet orta boy haşlanmış yumurta
 • 1 ince dilim esmer ekmek

Ayran Çorbası Nasıl Hazırlanır?

1 Günlük Malzemeler;

 •  2 litre kadar ayran( Hazır ayranlardaki katkı maddelerinden dolayı önerilmemektedir.)
 •  2 adet orta boy salatalık
 • 4 yemek kaşığı buğday
 • 4 yemek kaşığı nohut
 •  Dilediğiniz baharatlar

Yapılışı;

 • Nohutları haşlayın ve beklemeye alın. Dilerseniz, fazla miktarda nohut haşlayarak, hem sonraki gün kullanabilirsiniz hem de buzdolabınızın buzluk kısmında uzun süre saklayabilirsiniz.
 • Buğdayları haşlayın ve salataları rendeleyin.
 • Hazırlamış olduğunuz 2 litre ayranın içerisine, nohut, buğday ve salatalıkları ekledikten sonra, dilediğiniz baharatları ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ayran Detoksu Ne Kadar Süre Yapılmalıdır?
Uzmanlar tarafından ayda 1 kereden fazla yapılmaması tavsiye edilen bir yöntemdir ve 2 gün boyunca uygulamak mümkündür. Dilerseniz, 2 hafta ara ile birer gün de uygulamanız mümkündür. Detoksun ilk gününde, kilonun yaklaşık %75’i verilirken, 2. Gün bu oran %25’e indiği için, 2 hafta ara ile uygulamak daha fazla kilo kaybı yaşamanıza neden olacaktır.
Ayran Detoksu ile Ne Kadar Kilo Verilir?
En çok merak edilen soru, bu detoksu ile ne kadar kilo verilebileceğidir. Öncelikle bilmelisiniz ki, yaşanacak olan kilo kaybı kişisel farklılıklara göre değişecektir. Kilo kaybındaki en önemli etken, kişinin vücudundaki ödem miktarı olup, bunun yanı sıra, yaşı, kilosu, metabolizma hızı gibi etkenlere göre değişecektir. Ortalama olarak ise; 2 gün boyunca sürdürülen bu detoks boyunca 1,5-2 kilo kadar zayıflama görüldüğü tespit edilmiştir.

 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilal Can dedi ki:

  bu tam herkese göre bir zayıflama yöntemi olmuş bence. tam benim gibi ayran severlere göre

 2. latfe dedi ki:

  Haftada bir yapsak saglik acisndan sakincalimi oluyr